Ratios and Proportions
Unit Rate
Proportion Word Problems
Scale Drawings
Miscellaneous
100
Write the following ratio in simplest form : 7:28
1/4
100
Define unit rate
Unit rate is the rate per ONE UNIT. Denominator equals one.
100
The basketball team usually makes 7 out of 10 free throws. At this rate, how many free throws out of 70 will the team make?
49 free throws
100
On a map of New York State, the distance between Albany and New York City is 5.6 cm. The scale is 1 cm = 50 miles. What is the actual distance between the two cities?
280 miles
100
Find the unit rate: $6.60 for 4 L
$1.65/L
200
Do these ratios form a proportion? 7/8 and 6/7
NO
200
Find the unit rate and label 100 miles in 4 gallons
25 mi/gal
200
A costume rental costs $130 for 4 days. How much will it cost to rent the costume for 6 days?
$195
200
A gymnasium is 8 inches tall in a model of a school. How tall is the actual gymnasium? 1 inch = 3.5 feet
28 feet
200
Joe got 102 points in 84 games and Eric got 99 points in 75 games. Who scores more points per game?
Joe: 1.2 points/game Eric: 1.3 points/game Eric scores more points per game
300
Between all of my classes, there are 85 students. Of those 85, 28 like math best, 25 like social studies best, 18 like science best and 14 think ELA is best. a) Write a ratio comparing those who like ELA to those who like math b) Write a ratio that compares those who like science to the total number of students
a) 14 : 28 = 1/2 b) 18 : 85 = 18/85
300
Find the unit rate (round to the nearest tenth) 212 minutes to correst 85 tests
approximately 2.5 min/test
300
If John can buy 8 liters of soft drinks at the store for $6.40, how much does it cost him to buy 12 liters?
$9.60
300
On a map, two cities are 5 3/4 inches apart. The scale of the map is 1/4 inch: 3 miles. What is the actual distance between the towns?
69 miles
300
The ratio of girls to boys at North Park is 9:7. If there are 280 boys at the school how many girls are there?
360 girls
400
Solve the proportion 24/30 = 16/x
x = 20
400
Grace got the better buy
Grace bought a 16 ounce bag of chips for $2.40. Ted bought a 10 ounce bag for $1.70. Who got the better buy?
400
A man uses 10 gallons of gas on a 180 mile trip. How many gallons of gas will he use on a 450 mile trip?
25 gallons
400
A new building is 22.5 inches from the gymnasium in the model. What will be the actual distance from the gymnasium to the new building if it is built? 1 inch: 3 feet
67.5 feet
400
Pete is 6 feet tall and casts a 12-foot shadow. At the same time, Diane casts an 11-foot shadow. How tall is Diane?
5.5 feet
500
Solve the following proportion 6/m = 8/4
m = 3
500
Which is a better buy? 2 paintbrushes for 59 cents or 5 paintbrushes for $1.29.
5 paint brushes 26 cents/brush
500
Jen takes inventory of her closet and discovers that she has 8 shirts for every 5 pair of jeans. If she has 40 shirts, how many pairs of jeans does she have?
25 pairs of jeans
500
The bed of Jerry’s pickup truck is 6 feet long. On a scale model of the truck, the bed is 8 inches long. What is the scale of the model?
1 inch = .75 feet or 1 inch = 3/4 foot
500
It take 618 bricks to build 100 square feet of wall. A crew laid 2,163 bricks on monday. How many square feet of wall did they build?
350 square feet