Aniah is the star of her basketball team. In the last game, she scored 24 points in 30 minutes. How many points did she score per minute?
What is .8 points per minute?
What is best
So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 liters at $2.70.
If I knew the rate and the distance what would I be looking to solve for?
Time
What is best
So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 10 pencils for $4.00
What does d=rt stand for?
distance=rate X time
Your favorite snack, peanut butter pretzels, is available in a 15-ounce size for $4.05. The 32-ounce size sells for $8.32.
The 15-ounce size is $.27 per ounce and the 32-ounce size is $.26 per ounce,
The 32-ounce size is the better buy.
A car travels 120 miles at the speed of 48 miles per hour. Find the time taken for the journey using the formula d = rt
2.5 hours
You’re getting thirsty! You can buy a six-pack of 16-ounce cans of juice for $5.76 or the 64-ounce bottle for $2.56.
The six-pack of 16-ounce cans is a total of 96 ounces. $5.76/96 = $.06 per ounce. The 64-ounce bottle costs $2.56. $2.56/64 = $.04 per ounce,
The 64-ounce bottle is the better buy.
A bus travels for 3.5 hours at the speed of 48 miles per hour. Find the distance traveled using the formula d = rt.
168 miles
Darren’s Discount Motel offers a 27% discounted rate for stays of a week or more. If you stay for eight nights and the usual rate is $125 per night, how much will you pay in total?
The usual rate for 8 nights would be 8 times $125 or $1,000 in total. If Darren offers a 27% discount, the discount would be .27 times $1,000 or $270 in all.
You would pay $1,000 - $270 or $730 in all.
A boat can go 45 miles in 3.75 hours. Find the speed of the boat using the formula d = rt.
12 miles per hour