Rates
Using Unit Rate
Better Buy
Conversions
Comparisons
100

Rick travels 5 miles in 1 hour. How many miles will he travel in 2 hours? 

10 miles

100

If Luke travels 40 miles in 2 hours, what is his speed in Miles per Hour? 

20 miles per hour. 

100
Adam spent $2.01 on 3 pounds of bananas. Ben spent $3.45 on 5 pounds of apples. Who had the better buy? Show all work!
Adam.
100

60 inches to feet. 

5 feet. 

100

Is 10 miles per hour or 12 miles per hour faster?

12 miles per hour

200

If a new deck of cards costs $15 for 3 packs, how much would 1 pack cost? 

$5

200

If you can read 380 words in 5 minutes, what is your unit rate in Words per Minute?

76 words per minute

200
Which is the better buy? 18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40? (Show all work!)
30 pens for $8.40
200

240 Minutes into Hours

4 hours. 

200

Who travels slower: a bike going 15 miles in 10 minutes, or a bike going 20 miles in 16 minutes?

20 miles in 16 minutes (1.25 miles per hour)

300

Karla drives 315 miles in 5 hours. What is her speed in Miles Per Hour?

63 miles per hour. 

300
Dennis paid $42.98 for 14 gallons of gas. What is the price per gallon?
$3.07 per gallon
300
Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 or 5 shirts for $21.00? Show all work.
5 shirts for $21.
300

Marlin travels 15 feet every second. How far would he travel in a minute? 

900 feet per minute. 

300

Who makes more money: Someone making $30 an hour, or someone making $240 in an 8 hour shift? 

The Same. $30 an hour.

400

A store sells 5 cupcakes for $22. What is the cost per cupcake? 

$4.40

400
If 7 pounds of apples cost $13.16, how much will 10 pounds of apples cost?
$18.80
400

Ashton wants to sell all of her girl scout cookies for $100. Her sales are about $15 per hour. She has 6 hours to get to her goal. Will she make the money she needs? Show all work and explain why/why not.

No - she will only be able to make $90 in 6 hours.

400

Max's farm harvests 10 cornstalks every 2 minutes. Anita's farm harvests 270 cornstalks every hour. Who's farm is more efficient? 

Max's. 5 corn stalks every minute. 

400

Who makes more money: Someone making $20 every 2 minutes, or someone making $550 per hour?

$20 per minute. That equals $600 per hour. 

500

It takes a car 150 seconds to travel 180 meters. What is the speed of the car in meters per second? 

1.2 meters per second

500

Beth can run 3.2 miles in 25 minutes. How many miles can she run in an hour?

7.68 miles

500

William is selling 25 T-Shirts for $70. For $60 you can get 20 T-Shirts from Morgan. Which offer is the Better Buy?

William, $2.80 per shirt. 

500

Steven works the same amount of hours each day. On Monday, he got paid $89.50 for ten hours. If he works Tuesday and Wednesday, how much money will he make per hour? How much money will he make in total after three days?

$8.95 per hour; $268.50 in total

500

If one person walks 100 meters in 8 min, and another person walks 1000 meters in an hour, who walks faster?

1000 meters in an hour. 16.67 meters per minute.