Lucas bought 6 red peppers for $5.40. Find the unit rate.
$0.90
Bill charges $120 for cleaning a house for 6 hours. How much would it be if he cleaned a house for 10 hours?
$200
What is the origin on a graph?
(0,0)
Not proportional
What are that 3 things that every proportional graph needs to have?
1. Origin point (0,0)
2. Straight Line
3. It has a multiplicative relationship.
12 donuts in 3 boxes = donuts per box
4 donuts per box
Better Buy:
a) 12 chocolate bars for $22
b) 20 chocolate bars for $33
b) 20 chocolate bars for $33
$1.65 for 1 chocolate bar
Complete the table
Miles 6 24 72
Min 5 20 x
x=60
Unit rate is 1.2
What is the unit rate?
5
The unit rate is 3
Jacob drives 100 miles in 4 hours, what is the unit rate?
25 miles per hour
Better Buy:
a) 3 batteries for $4.80
b) 12 batteries for $14.76
b) 12 batteries for $14.76
$1.23 for each battery
Jayden and his family are planning a vacation that involves surf lessons. Surf lessons charge $15.95 an hour. Complete the table to determine the total cost for 1, 3, 5, and 10 hours.
1 $15.95
3 $47.85
5 $79.75
10 $159.50
If it takes 20 minutes for 100 people to get through the line, how many minutes will it take for 125 people to get through the line?
It will take 25 minutes
Is this graph proportional?
No, because it doesn't pass through the origin.
There are 240 students in 8 classes, how many students are in each class?
30 students
Better Buy:
a) 5 calculators for $105
b) 24 calculators for $552
a) 5 calculators for $105
$21 for 1 calculator
Complete the table
Books x 96 144
Boxes 4 6 y
X=84
y=9
The unit rate is 16
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
What is $7.50?
The unit rate is 25
Honor listened to 9 songs in 36 minutes, how long is each song?
4 minutes
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
What is $13.99?
Complete the table
Tickets 9 4 X
Price Y $34 $102
X= $76.50
Y= 12
The Unit Rate is $8.50
If Vicente spends $34.25 on 5 books, at the same rate, how much would 12 books cost him? Round to the nearest cent.
$82.20
Which graph is proportional?
C