Unit Rates
Solve
Proportions
Tables
This and That
Graphs
100

Lucas bought 6 red peppers for $5.40. Find the unit rate.  

$0.90

 

100

 Bill charges $120 for cleaning a house for 6 hours. How much would it be if he cleaned a house for 10 hours? 

 $200 

100

 What is the origin on a graph?

 (0,0)

100

 

 Not proportional 

100

What are that 3 things that every proportional graph needs to have?

1. Origin point (0,0)

2. Straight Line 

3. It has a multiplicative relationship. 

200

12 donuts in 3 boxes =    donuts per box

4 donuts per box

200

 

Better Buy: 

a) 12 chocolate bars for $22
b) 20 chocolate bars for $33

 

b) 20 chocolate bars for $33

$1.65 for 1 chocolate bar

200

Complete the table 

Miles   6    24    72

Min     5    20     x

x=60

Unit rate is 1.2 

200

 What is the unit rate? 

 5

200


The unit rate is 3

300

Jacob drives 100 miles in 4 hours, what is the unit rate?

25 miles per hour 

300

 

Better Buy:

a) 3 batteries for $4.80
b) 12 batteries for $14.76

 

b) 12 batteries for $14.76

$1.23 for each battery

300

Jayden and his family are planning a vacation that involves surf lessons. Surf lessons charge $15.95 an hour. Complete the table to determine the total cost for 1, 3, 5, and 10 hours.

1     $15.95

3     $47.85

5     $79.75

10   $159.50

300

If it takes 20 minutes for 100 people to get through the line, how many minutes will it take for 125 people to get through the line?  

It will take 25 minutes 

300

 Is this graph proportional?

 No, because it doesn't pass through the origin. 

400

There are 240 students in 8 classes, how many students are in each class?

30 students 

400

 

Better Buy:

a) 5 calculators for $105
b) 24 calculators for $552

 

a) 5 calculators for $105

$21 for 1 calculator

400

Complete the table 

Books      x      96     144

Boxes      4       6        y

X=84 

y=9

The unit rate is 16

400

 Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

 What is $7.50?

400

The unit rate is 25

500

Honor listened to 9 songs in 36 minutes, how long is each song?

4 minutes

500

 The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

 What is $13.99?

500

Complete the table 

Tickets    9      4      X

Price       Y    $34  $102

X= $76.50

Y= 12

The Unit Rate is $8.50

500

If Vicente spends $34.25 on 5 books, at the same rate, how much would 12 books cost him? Round to the nearest cent. 

$82.20

500

Which graph is proportional?

C