Find the unit rate.
- $8.00 for 5 boxes
$1.60 for 1 box
Which ratio does not belong with the other three? Explain your reasoning.
1/5, 3/15, 7/35, 8/45
8/45
Solve the proportion.
5/12 = x/36
x=15
3 large pizzas cost $13.50. How much does it cost to buy 10 large pizzas?
10 large pizzas cost $45.00.
What is the actual name for P.E.M.D.A.S.
Order of Operations
Find the unit rate.
$4.56 for a 12 eggs.
$0.38 for 1 egg.
Tell whether the ratios form a proportion.
6/30, 10/60
Not a proportion.
Solve the ratio.
8:12 , x:180
x=120
There are 180 white lockers in school. There are 3 white lockers for every 5 blue lockers. How many lockers are there in the school?
180 white lockers and 300 blue lockers. So there is 480 lockers total.
What do we use when we don't know a value in math?
A variable.
Find the unit rate.
364 km in 4 hours.
91km/hour
If we have the whole class in the room, including Kayla, what is the ratio of boys to girls, in simplest form?
3:4
You can peel 4 potatoes in 10 minutes. How long will it take you to peel 18 potatoes?
Peeling 18 potatoes will take 45 minutes.
You are 13 years old, your cousin is 19 years old. As you grow older, is your age proportional to your cousin’s age. Justify your answer with an example and explain your reasoning.
As you and your cousin grow older your ages are not proportional.
Reason: Not Multiplicative.
Create an expression for the following.
Five more than a number.
x + 5
Gabriel buys 4 tires for $272.00. What is the price of 3 tires?
Solve by finding the unit rate.
$204 for 3 tires.
What is the ratio as a fraction in simplest form.
63:28
9/4
Malcolm Chloe is making ice cream. She is using the recipe below. It serves 4.
300ml Cream 120 g sugar
320 ml Milk 4 egg yolks
How much of each ingredient would Malcolm need to make ice cream for 3?
225 ml cream
90g sugar
240ml Milk
3 egg yolks
An oil spill spreads 30 square meters every 1/6 of an hour. How much area does the oil spill cover after 2 hours?
360 square meters.
3321 ÷ 9
369
Five movie tickets cost $36.25. What is the cost of 8 movie tickets?
Solve by finding the unit rate.
$58.00 for 8 movie tickets.
At 8:00 am you have 12 GB of Call of Duty downloaded. At 8:45 am you have 102 GB. What is the download rate in GB per minute?
2 GB per minute.
Lebron makes 15 foul shots for every 5 that he misses. How many shots did he make if he shot 160 foul shots?
120 made if Lebron takes 160 total foul shots.
The ratio of girls to boys in the 6th grade is 6 to 7. How many girls are there if there are 364 total students?
168.
6 + 7 = 13 boys and girls in total in simplest form
364 / 13 = 28 or 13 x 28 = 364 (what happened to 13 to make it 364)
To keep it in proportion do the same with 6 (the number of girls)
6 x 28 = 168
What are the six ways to solve proportions/equivalent ratios?
left to right
right to left
up to down
down to up
simplify
cross multiply