Unit Rate
Ratio
Proportions
Ratio and Proportions
Math
100

Find the unit rate. 

- $8.00 for 5 boxes  

$1.60 for 1 box

100

Which ratio does not belong with the other three? Explain your reasoning.

1/5, 3/15, 7/35, 8/45


8/45

100

Solve the proportion.

5/12 = x/36

x=15

100

3 large pizzas cost $13.50. How much does it cost to buy 10 large pizzas?

10 large pizzas cost $45.00. 

100

What is the actual name for P.E.M.D.A.S.

Order of Operations

200

Find the unit rate. 

$4.56 for a 12 eggs.          

$0.38 for 1 egg.

200

Tell whether the ratios form a proportion.

6/30, 10/60

Not a proportion. 

200

Solve the ratio. 

8:12 , x:180

x=120

200

There are 180 white lockers in school. There are 3 white lockers for every 5 blue lockers. How many lockers are there in the school?

 

180 white lockers and 300 blue lockers. So there is 480 lockers total. 

200

What do we use when we don't know a value in math?

A variable.

300

Find the unit rate.

364 km in 4 hours.

91km/hour

300

If we have the whole class in the room, including Kayla, what is the ratio of boys to girls, in simplest form? 

 3:4

300

You can peel 4 potatoes in 10 minutes. How long will it take you to peel 18 potatoes?

 

Peeling 18 potatoes will take 45 minutes.

300

You are 13 years old, your cousin is 19 years old. As you grow older, is your age proportional to your cousin’s age. Justify your answer with an example and explain your reasoning.


As you and your cousin grow older your ages are not proportional. 

Reason: Not Multiplicative. 

300

Create an expression for the following.

Five more than a number. 

x  + 5

400

Gabriel buys 4 tires for $272.00. What is the price of 3 tires?

Solve by finding the unit rate.

$204 for 3 tires.

400

What is the ratio as a fraction in simplest form.

63:28 

9/4

400

Malcolm Chloe is making ice cream. She is using the  recipe below. It serves 4.

300ml Cream                    120 g sugar

320 ml Milk                        4 egg yolks

How much of each ingredient would Malcolm need to make ice cream for 3?     

225 ml cream

90g sugar

240ml Milk

3 egg yolks

400

An oil spill spreads 30 square meters every 1/6 of an hour. How much area does the oil spill cover after 2 hours?


360 square meters. 

400
Solve using long division.


3321 ÷ 9

369

500

Five movie tickets cost $36.25. What is the cost of 8 movie tickets?

Solve by finding the unit rate. 

$58.00 for 8 movie tickets. 

500

At 8:00 am you have 12 GB of Call of Duty downloaded. At 8:45 am you have 102 GB. What is the download rate in GB per minute?

2 GB per minute. 

500

Lebron makes 15 foul shots for every 5 that he misses. How many shots did he make if he shot 160 foul shots?

120 made if Lebron takes 160 total foul shots. 

500

The ratio of girls to boys in the 6th grade is 6 to 7. How many girls are there if there are 364 total students?

168. 

6 + 7 = 13 boys and girls in total in simplest form

364 / 13 = 28 or 13 x 28 = 364 (what happened to 13 to make it 364)

To keep it in proportion do the same with 6 (the number of girls)

6 x 28  = 168

500

What are the six ways to solve proportions/equivalent ratios?

left to right

right to left

up to down

down to up

simplify 

cross multiply