Ratios
Rates/Unit Rates 1
Unit Rates/Rates 2
Rates, Ratios and Proportions
Random Math
100

In Frank's math class, there are 12 boys and 13 girls.  What is the ratio of boys to girls?

12 to 13  OR

12 :13   OR

12/13

100

Frank bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?

$0.20

100

Wilson Contreras buys 5 baseballs for 5 dollars.  What is the unit price per baseball?

$1.00

100

             Solve the proportion

25/y = 10/7

y = 17.5

100

0.4 x 1.1 

.44

200

In Ms. Gender's class, there are 10 boys and 12 girls.  What is the ratio of boys to girls in simplest form?

5 to 6 OR

5:6    OR

5/6

200

Jason Heyward earns $9 per hour working at Wrigley Field.  If he works 5 hours on Saturday, how much money will he earn?

$45 dollars

200

Anthony Rizzo bought two batting gloves for $12.00.  What is the unit price per batting glove?

$6.00

200

20/v = 5.2/6.5

v = 25

200

How many school years has Mr. T been a teacher at SMS?

3 school years

300

What are the THREE different ways to write the ratio between a and b?

a:b, a to b, a/b

300

The local party store sells a 4 pound slushie for $6.00.  What is the price per pound?

$1.50

300

                        WILD CARD

Where did Mr. T go to HIGH SCHOOL?

Franklin Community High School

300

Kyle Schwarber uses 4 gallons of gas to drive 120 miles on the highway.  If he gets that same gas mileage, how many miles can he drive on 1 gallon of gas?

30 miles

300

What is the sum of 2.67 and 32.4?

35.07

400

        WILD CARD 

What year did Mr. T graduate from HIGH SCHOOL?

2015

400

A package of 24 pencils costs $3.60.  What is the cost per pencil?

$0.15

400

Wrigley can type 40 words per minute.  Typing at that same rate, about how many words can he type in 30 minutes.

1,200 words

400

Solve the proportion.


18.5/14 = n/2.8

n = 3.7

400

3/4 divided by 1/2

1 1/2

500

What is another way of writing this ratio? 

12 to 5 

12/5 

or

12:5

500

       WILD CARD 

What is the name of Mr. T's old teacher bestie that now teaches at the high school?

Mrs. Cole

500

Wrigley can jog 2,000 feet in 4 minutes.  If he jogs at the same rate, how many feet can he jog in 8 minutes?

4,000 feet

500

Larry can read about 40 pages of a book in one hour.  If he reads at that same rate for 2 hours, about how many pages will he read?

about 80 pages 

500

What is the product of 5.2 and 1.4?

7.28