Ratios
Rate
Better Buy/Rate/Unit Rate
Equivalent Ratios
100
What are three ways to write a ratio?
a:b, a to b, a/b
100
Define rate.
A special ratio that compares two quantities with different units.
100
Adam spent $2.01 on 3 pounds of bananas. Ben spent $3.45 on 5 pounds of apples. Who had the better buy? Show all work!
Adam.
100

Find two equivalent ratios for 3:4

Possible Answers:

6:8, 9:12, 12:16...

200

What is the difference between a ratio and a rate? Give an example of each.

A rate compares different units of measure while a ratio compares the same units of measure. 

Ratio: 3:4 (3 boys to 4 girls)

Rate: 60 miles per hour

200
If you can read 380 words in 5 minutes, what is your unit rate?
76 words per minute
200
Which is the better buy? 18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40? (Show all work!)
30 pens for $8.40
200
Kristina walks for 4 minutes after every 28 minutes of running. Jenny walks for 3 minutes after every 21 minutes of running. Are their ratios of walking time to running time equivalent? Show your work.
Yes 1/7 = 1/7
300
If there are 14 red Skittles, 15 green Skittles, and 21 purple Skittles, the ratio of green to total is 3:10. True or False?
True: 15:50 simplifies to 3:10
300
Dennis paid $42.98 for 14 gallons of gas. What is the price per gallon?
$3.07 per gallon
300
Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 or 5 shirts for $21.00? Show all work.
5 shirts for $21.
300

Which TWO ratios are not equivalent to the ratio 4:9? 16:36, 20:40, 2:5, 24:54 

20:40 and 2:5

400
The Giants won 8 games, lost 6 games, and tied 4 games. Write a ratio (in simplest form) of wins and ties to total games.
12 to 18 = 2 to 3
400
If 7 pounds of apples cost $13.16, how much will 10 pounds of apples cost?
$18.80
400
Ashley is going to ride her bike to a friend's house that is 96 miles away. She is riding at an average rate of 15 miles per hour. She has 6 hours to get there. Will she make it on time? Show all work and explain why/why not.
No - she will only be able to travel 90 miles in 6 hours.
400

If Joey spent $28 on 5 pounds of candy, how much will 1 pound of candy cost?

$5.60

500

In the following words, "Fiona and Oreo", what is the ratio of vowels to consonants? 

7 to 5

500

Beth can run 3.2 miles in 30 minutes. How many miles can she run in two hours?

12.8 miles

500
Ed drives from Jefferson to Holden, a distance of 250 miles. He then drives on to Paxton, which is 50 miles from Holden. If it takes him 5 hours to complete the entire trip, how fast is he traveling if he is traveling at a constant speed?
60 mph
500

Steven works ten-hour shifts for three days straight. He got paid $188.50 for each shift. How much did he make per hour? How much money will he make after 40 hours of work?

$18.85 per hour; $754 for 40 hours of work