Ratios
Rate
Better Buy/Rate/Unit Rate
Equivalent Ratios
Choice
100
What are three ways to write a ratio?
a:b, a to b, a/b
100

Define unit rate.

A rate with a denominator of 1; An amount per 1 unit. 

100
Adam spent $2.01 on 3 pounds of bananas. Ben spent $3.45 on 5 pounds of apples. Who had the better buy? Show all work!
Adam.
100

A cookie recipe calls for 1 cup of sugar and 1/2 cup of chocolate chips. Create a table with 5 equivalent ratios that shows the relationship between the number of cups of sugar to the number of cups of chocolate chips.

(1,0.5) (2,1) (3,1.5) (4,2) (5,2.5)

100

When determining which item is the better buy, what should you do to the rates of each item?

Find the unit rate.


200

There are 12 cupcakes for every 9 cookies. Write this ratio in SIMPLEST FORM. 

4:3, 4/3, 4 cupcakes to 3 cookies

200

If you can read 380 words in 5 minutes, what is the number of words per minute?

76 words per minute

200
Which is the better buy? 18 pens for $6.84 or 30 pens for $8.40? (Show all work!)
30 pens for $8.40
200
Kristina walks for 4 minutes after every 28 minutes of running. Jenny walks for 3 minutes after every 21 minutes of running. Are their ratios of walking time to running time equivalent? Show your work.
Yes 1/7 = 1/7
200

Raine has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the simplified ratio of red to green?

5:3

300

The ratio of red Skittles to green Skittles is 3:7. There are 50 Skittles total. How many are red? How many are green?

15 red and 35 green

300
Dennis paid $42.98 for 14 gallons of gas. What is the price per gallon?
$3.07 per gallon
300
Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 or 5 shirts for $21.00? Show all work.
5 shirts for $21.
300
Which of the following ratio are not equivalent to the ratio 4:9? 16:36, 20:40, 2:5, 24:54?
20:40 and 2:5
300

Multiple ratios that represent the same relationship

Equivalent Ratios

400
The Giants won 8 games, lost 6 games, and tied 4 games. Write a ratio (in simplest form) of wins and ties to total games.
12 to 18 = 2 to 3
400
If 7 pounds of apples cost $13.16, how much will 10 pounds of apples cost?
$18.80
400
Ashley is going to ride her bike to a friend's house that is 96 miles away. She is riding at an average rate of 15 miles per hour. She has 6 hours to get there. Will she make it on time? Show all work and explain why/why not.
No - she will only be able to travel 90 miles in 6 hours.
400
If Joey spent $28 on 5 pounds of candy, how much will 8 pounds of candy cost?
$44.80
400

If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?

12 chairs

500

In the following words, "Easton Middle School", what is the ratio of vowels to consonants?

7 to 11

500

Beth can run 3 miles in 15 minutes. How many miles can she run in an hour?

12 miles

500

Ed drives from Jefferson to Holden, a distance of 250 miles. He then drives on to Paxton, which is 50 miles from Holden. If it takes him 5 hours to complete the entire trip, how fast is he traveling if he is traveling at a constant speed?

60 mph

500
Steven works the same amount of hours each day. On Monday, he got paid $89.50 for ten hours. If he works Tuesday and Wednesday, how much money will he make per hour? How much money will he make in total after three days?
$8.95 per hour; $268.50 in total
500

It costs $68 for 16 square feet of flooring. How much does it cost for 12 square feet of flooring?

$51