Basketball
Disney
Snacks
100

Anthony Davis got 12 blocks in 4 games. How many blocks per game did he get?

What is 3 blocks per game

100

Elsa can make 36 snowballs in 6 seconds. How many snowballs can she make in 1 second?

What is 6 snowballs in 1 second. 

100

You can buy 2 donuts at a Super America for $2. How much does 1 donut cost?

What is $1 per donut.

200

Andre Drummond pulled down 34 rebounds in 2 games. How many rebounds did he get in each game?

What is 17 rebounds per game

200

In 8 hours, Mike Wazowski can scare 32 kids. How many can he scare in 1 hour? 

What is he scares 4 kids per hour.

200

You can buy 3 Large bags of popcorn at the movie theater for $6. How much does 1 bag cost?

What is $2 for one bag of popcorn

300

Russell Westbrook got 70 assists in 7 games. How many did he get each game? Kyrie Irving had 99 assists in 9 games. Who had more assists per game?

What is Kyrie Irving

300

Dori forgets 20 things every 10 minutes. How many things would she forget in 45 minutes?

What is she would forget 90 things in 45 minutes.

300

You can buy a 6-pack of Pepsi for $5.70. How much does 1 can cost?

What is $0.95 per can

400

Kevin Durant scored 140 point in 5 games. How many points per game? Dwayne Wade scored 96 points in 8 games. Who score more points per game? How many more points per game?

What is Kevin Durant by 16 points per game. 

400

Simba can run 91 miles in 7 minutes. Nala can run 80 miles in 12 minutes. Who runs faster?

What is Simba.

400

Five 16 ounce bag of chips cost $300. How much does one bag of chips cost?

p.s. you got ripped off! 

What is $60