Simplify 4:12
1:3 or 1/3
Solve for a: a/6 = 6/9
a=4
Kylie reads 16 pages in 40 minutes. What is the unit rate in pages per minute?
You can buy a Mathematics book for $150. How many can you buy for $1200? Give the proportion and answer the question.
n = 8 books
A Rate with the second term being 1.
unit
The word for the equality between two ratios.
Proportion
Are these fractions proportional? 3/14, 9/42
Yes
Brenda can deliver 644 newspapers in 7 hours. How many newspapers can Brenda deliver in 9 hours?
828 newspapers in 9 hours
If you spend 3 hours each day using your mobile phone, how many hours would you spend using your phone in 15 days? Give the proportion and answer the question
3:1 = n:15
n=45
45 hours
It is the comparison between two or more quantities.
ratio
Simplify 6/90
1/15
Solve for t: t/2 = 9/6
t=3
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can Charles type in 13 minutes?
975 wording in 13 minutes
Suppose that 20 men can build a house in 6 days. If the number of men 10, how long would it take for them to build the house?
12 days
Compares two quantities that have different units of measure.
Rate
Are the ratios equivalent? 3 paintings to 16 photographs 6 paintings to 32 photographs
Yes
Kelly sold 5 painting in 3 hours. At this rate how many painting will she sell in 10 hours?
q=16 2/3 paintings
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits can Luke paint in 4 weeks?
52 portraits in 4 weeks
A car uses 5 liters of gasoline for a distance of 110 km. At this rate, how many liters of gasoline will the car consume for a distance of 165 km.
7.5 liters of gasoline
A comparison of two numbers using division.
Ratio
Write as a ratio: 42 pairs of hi-tops out of 56 pairs of sneakers? Simplify
3:4
7/p= 8/9
p=7.875
Question 1: Find unit rate: 150 points in 3 minutes
Question 2: At the market, 8 batteries cost $10. How much do 6 batteries cost?
50 points per minute
$7.50 for 6 batteries
Helina is helping her mom shine glasses. She shines 9 glasses in 21 minutes. What is her unit rate?
2 and 1/3 glasses per minute
Ratio that compares two measurements with different units.
Rate