The scale factor for a map is 1 cm. = 200 km. On the map, Boston is 1.5 cm. from New York. How far is Boston from New York?
300 km
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 miles per hour
Solve for x. x/6 = 6/9
4
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
$20
Jeff drew a model of an airplane with a wing of 5 in. He used a scale of 1 inch: 5 feet. Find the actual length of the wing.
25 ft
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways
10:6, 10/6, 10 to 6
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
40 words per minute
Solve for x. x/2 = 9/6
3
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
15 points
In a picture, a snake measures 4 in. long. The scale is 1 in. = 2 ft. Find the actual length of the snake.
8 ft
What are the two ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
$0.35
Solve for x. x/6 = 8/12
4
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
3 minutes
Two towns are 20 miles apart. On a map with the scale 1 inch = 40 miles, how many inches apart are the towns?
1/2 in
A comparison between two numbers is called a______
ratio
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
(rate of $3 per shirt)
Solve for x. 6/10 = 18/x
30
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
3 minutes
On Fiona's map, the distance from her office to her house measures 3.5 in. The map scale is 1 in. = 16 mi. If Fiona drives back and forth, how many total miles will her round trip be?
112 miles
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
What is C, D Multiplying and Dividing
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
Solve for x. 3/8 = 15/x
40
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
8 tests