Ratio
Rate
Equivalent Rate & Ratio
Unit Rate
Review Questions
100

A comparison of quantities with like or unlike quantities.

What is a ratio?

100

The definition of rate. 

What is a special type of ratios that compares quantities with UNLIKE units of measure?

100

Is 1:2 equivalent to 2:4?

Yes

100

This is ALWAYS my second term (denominator) in a unit rate

What is ONE?

100

Simplify and express our answer in exponent form:    

4-12 X 424

412

200

Fraction, written and colon

What are the 3 forms ratios have? 


200

The unit rate for $240 for 8 hours

$30/hour


200

Is 3:4 equivalent to 8:6?

No! 

200

My unit rate is 30 km per 4 hours ... (looking for km per hour)

What is 7.5 km / 1 hour?

200

Multiply keeping your answer in scientific notation:

(4 X 10-8 ) X (2 X 10-2)

8 X 10-10


300

Write the ratio for 40 chairs to 10 tables in simplest form.

4:1

300

What is the unit rate for $30.80 for 14 gallons of gas 

$2.20/gal

300

Is $54/hour the same as $432 for 8 hours?

yes!

300

Walmart has a sale on soda 3 for $5....what is the unit rate? (dollar PER soda)

$1.66 per soda!

300

Write the fraction as a decimal. 7/8

0.875

400

There are 14 boys and 16 girls.  What is the ratio of boys to total students in simplest form?

What is 7:15

400

What is the unit rate for $350 for 15 hours.  Round the the appropriate decimal place.

$23.33/hour

400

Is the ratio 42 boys to 50 students the same as 126 boys to 155 students?

No!

400

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?

$17 per pizza

400

-9 + 8 - 12 + (-2) - 5

-20

500

Write the ratio 3 gallons to 3 pints in simplest form.

8 pints to 1 pint

500

What is the unit rate for 725.4 gallons of water in 3.1 hours?

234 gallons/hour

500

Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils? 

YES!

500

Which is the better deal?  $4.20 for 12 ounces or $$7.20 for 20 ounces?

$4.20 for 12 ounces

500

3(12 - 4) + 12 - 3(12+1)


-3