Long Division
Ratios
Equivalent Ratios
Unit Rates
Vocabulary
100

6/ 75.06

12.51

100

Which one is a better deal?

12 cans : $4  or 8 cans: $2

8 cans : $2

100

What are the equivalent ratio of 3:11

6:22 or 9:33

100

Samuel reads an average of 4 books every 6 weeks. Find the unit rate.

2/3 books per week or 1 1/2 weeks per book

100

What the definition of RATIO?

A comparison between two quantities 

200

4,896 / 6

819 

200

Number tiles marked 0-9 are placed on the table. What is the ratio of number tiles with a value less than 2 to the total number tiles?

2:10 or 1:5

200

Are these ratios equivalent to each other? 

12/4 and 6/3

Not Equivalent 

200

Cassie went for a jog and ran 4 miles in 28 minutes. Find the unit rate

1/7 miles per minutes or 7 minutes per miles 

200

What is the definition of DENOMINATOR?

The bottom number in a fraction 

300

4.56 / 12

0.38 

300

Simplify the ratio

35 chicken : 20 pigs 

7:4

300

what is the scale factor of 2/5?

8/20

300

A store sells 3 water bottle stickers for $5. Find the unit rate. 

1 2/3 stickers per dollar or 0.60 per stickers

300

What is the definition of RATIO TABLES?

A table that shows equivalent ratios

400

3,230 / 95

34

400

Luke needs to take 1 ounce of cough medicine each day. About how many milliliters of cough medicine will Luke take after 7 days? (1 ounce = 29.6 milliliters)

207.2

400

Find the equivalent ratio.

6:10

3:5 or 12:20 

400

Anna read a 403-page book in 13 hours. At this rate, how long will it take her to read 248 page

8 hours 

400

What is the definition of UNIT RATE?

A ratio with a denominator of 1 

500

A product at the grocery store is priced at $12.84 for 6 ounces. What is the cost per ounces? 

$2.14 per oz

500

At the ice cream shop, there are 11 shakes sold for every 6 malts. What is the ratio of malts to shakes? 

6:11

500

Jamal say that 18:12 and 3:4 are not equivalent ratios. Margie says they are equivalent ratios. Who is correct?

Jamal

500

4 students earned 56 dollars total. Find the unit rate 

14 students per dollar

500

What is the definition of Quantity?

An amount that can be measured