Ratio
Unit Rate
Equivalent Rate & Ratio
Finding Unit Rate
Random
100

What is a ratio? 

Comparing 2 quantities

100

What is unit rate?

A comparison of two quantities where one of the quantities is 1.

100

Is 1:2 equivalent to 2:4?

Yes

100

What is ALWAYS the second term(or the denominator) in a unit rate?

A. three

B. two

C. one

D. zero

C. ONE

100

What phrase do we not say in this class?

6 7

200

How many forms do ratios have?

3! fraction, written and colon


200

How do we label unit rates?

Unit per 1 of Unit

200

Is 3:4 equivalent to 8:6?

No! 

200

30 km per 4 hours ... What is my unit rate? (looking for km per hour)

A. 20 km/ 1 hour

B. 7.5 km/ 1 hour

C. 5.7 km/ 1 hour

D. 10 km/ 1 hour

B. 7.5 km / 1 hour

200

How many children does Mr. Anderson have?

Bonus 200 points if you know the age(s)

Two children

5 and 1/2 years old (daughter) and 3 years old (son)


300

How many ratio relationships are there (READ EACH ANSWER FIRST)?

A. 3; part to part, unit rate, ratio

B. 3; part to part, part to whole, part to total

C. 3; part to part, part to whole, whole to part

D. 2; part to part, ratio vs rate



C. 3; part to part, part to whole, whole to part

300

What KEY WORD are we looking for in a written rate? 

A. for

B. by 

C. per

D. more

C. PER!

300

What is the mathematical operation(s) we use to find equivalent rates & ratios?

A. Addition

B. Multiplication

C. Addition and Multiplication

D. Multiplication and Division

D. Multiplication and Division

300

Walmart has a sale on pop 3 for $12....what is the unit rate? (dollar PER pop)

A. $3 per pop

B. $5 per pop

C. $4 per pop

D. $3.50 per pop

C. $4 per pop

300

Who lives in a pineapple under the sea?

Sponge Bob Square Pants

400

What is the "for sure" way we should always write our ratios?

A. colon form 

B. fraction

C. word form

D. What ever the directions say/what ever we like best

D. What ever the directions say/what ever we like best

400

Is a unit rate a ratio?

A. Yes, a comparison of quantities is still taking place but just different units of measurements.

B. No, they are have no correlation whatsoever. 

A. Yes, a comparison of quantities is still taking place but just different units of measurements. 

400

To write 1:2 to be equivalent to 2:4, first in need to find the ....? 

A. common denominator

B. common numerator

C. prime number

D. even number

A. common denominator

400

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?

A. $7 per pizza

B. $8 per pizza

C. $15 per pizza

D. $17 per pizza

D. $17 per pizza

400

What sports/activities does/has Mr. Anderson coached?

Soccer, Track and Field, Theater

500

In terms of ratios, What type of relationship is Girls to Boys classified as? 

A. whole to part

B. part to whole 

C. part to part

C. Part to Part

500

What MUST we include when writing rates?

A. units

B. capital letters

C. rates

D. lower case letters

A. 

UNITS

500

Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils? 

A. Yes

B. No

A. YES!

500

Why do we use unit rates when shopping? 

1. To find out how much the tax will be per item

2. To find out how much the item will cost on Black Friday

3. To find the best deal.

4. To showcase the difference between rate and unit rate..

3. To look for the best DEAL.

500

What is the most popular Christmas Movie?

Home Alone