What is a ratio?
Comparing 2 quantities
What is unit rate?
A comparison of two quantities where one of the quantities is 1.
Is 1:2 equivalent to 2:4?
Yes
What is ALWAYS the second term(or the denominator) in a unit rate?
A. three
B. two
C. one
D. zero
C. ONE
What phrase do we not say in this class?
6 7
How many forms do ratios have?
3! fraction, written and colon
How do we label unit rates?
Unit per 1 of Unit
Is 3:4 equivalent to 8:6?
No!
30 km per 4 hours ... What is my unit rate? (looking for km per hour)
A. 20 km/ 1 hour
B. 7.5 km/ 1 hour
C. 5.7 km/ 1 hour
D. 10 km/ 1 hour
B. 7.5 km / 1 hour
How many children does Mr. Anderson have?
Bonus 200 points if you know the age(s)
Two children
5 and 1/2 years old (daughter) and 3 years old (son)
How many ratio relationships are there (READ EACH ANSWER FIRST)?
A. 3; part to part, unit rate, ratio
B. 3; part to part, part to whole, part to total
C. 3; part to part, part to whole, whole to part
D. 2; part to part, ratio vs rate
C. 3; part to part, part to whole, whole to part
What KEY WORD are we looking for in a written rate?
A. for
B. by
C. per
D. more
C. PER!
What is the mathematical operation(s) we use to find equivalent rates & ratios?
A. Addition
B. Multiplication
C. Addition and Multiplication
D. Multiplication and Division
D. Multiplication and Division
Walmart has a sale on pop 3 for $12....what is the unit rate? (dollar PER pop)
A. $3 per pop
B. $5 per pop
C. $4 per pop
D. $3.50 per pop
C. $4 per pop
Who lives in a pineapple under the sea?
Sponge Bob Square Pants
What is the "for sure" way we should always write our ratios?
A. colon form
B. fraction
C. word form
D. What ever the directions say/what ever we like best
D. What ever the directions say/what ever we like best
Is a unit rate a ratio?
A. Yes, a comparison of quantities is still taking place but just different units of measurements.
B. No, they are have no correlation whatsoever.
A. Yes, a comparison of quantities is still taking place but just different units of measurements.
To write 1:2 to be equivalent to 2:4, first in need to find the ....?
A. common denominator
B. common numerator
C. prime number
D. even number
A. common denominator
Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?
A. $7 per pizza
B. $8 per pizza
C. $15 per pizza
D. $17 per pizza
D. $17 per pizza
What sports/activities does/has Mr. Anderson coached?
Soccer, Track and Field, Theater
In terms of ratios, What type of relationship is Girls to Boys classified as?
A. whole to part
B. part to whole
C. part to part
C. Part to Part
What MUST we include when writing rates?
A. units
B. capital letters
C. rates
D. lower case letters
A.
UNITS
Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils?
A. Yes
B. No
A. YES!
Why do we use unit rates when shopping?
1. To find out how much the tax will be per item
2. To find out how much the item will cost on Black Friday
3. To find the best deal.
4. To showcase the difference between rate and unit rate..
3. To look for the best DEAL.
What is the most popular Christmas Movie?
Home Alone