Simplest Form
Unit Rate
Proportion
Better Deal Questions
Word Problems
100

4:8

1:2

100

180 kilometres in 3 hours

60 kilometers per hour

100

4/8 = x/20

x= 10

100

What's the better deal?

Olive Oil Brand A: $6.50 for 500 ML.

Olive Oil Brand B: $9.60 for 750 ML.

Brand B is the better deal at $0.0128 per mL.

100

A recipe calls for 3 cups of flour and 2 cups of sugar. If you want to make a larger batch using 12 cups of flour, how many cups of sugar will you need? 

x= 8

200

12:16

3:4

200

240 pages printed in 4 minutes

60 pages per minute

200

120/2 = x/5

x= 300

200

What's the better deal?

Phone Plan A: 5 GB for $20.

Phone Plan B: 7 GB for $25

Plan B

200

A train travels 150 kilometres in 3 hours. How long will it take to travel 400 kilometres at the same rate? 

x= 8 hours

300

18:6

3:1

300

2.4 pounds of apples for $4.32.

$1.80 per pound

300

1/25 = 7/x

x= 175

300

What's the better deal? You have two different pen package options.

Package A: $4.00 for 10 pens.

Package B: $4.80 for 12 pens.

Both are the same price- neither is the better deal. 

300

In a school, the ratio of boys to girls is 7:5. If there are 245 boys, how many girls are there? 

7/5 = 245/ x

x= 175

400

8/32

1/4

400

A person types 487.5 words in 6.5 minutes. 

75 words per minute

400

3/1.50 = 10/x

x= 5

400

What's the better deal? Your parents are booking a car rental and are comparing prices.

Company A charges $40 per day.

Company B charges $35 per day and a one time insurance fee of $20. 

Company B

400

A runner completes 4 laps around a track in 12 minutes. How many laps can the runner complete in 30 minutes?

4/12 = x/30

x= 10 laps

500

333/111

3/1

500

1.75 cups of flour to make 14 cookies.  How much per cookie? 

0.125 cups per cookie

500

3.5/7 = 5.2/x

x= 10.4

500

What's the better deal? You are comparing two different sizes of ice cream.  

Container A: 1.5 litres for $4.50

Container B: 2 litres for $5.80. 

Container B

500

A factory produces three types of products: Product Snihur, Product Stella and Product Ricard. The ratio of the number of products produced for Snihur to Stella to Ricard is 3:5:8. If the total number of products produced is 1,600, how many products of each type are produced? 

Snihur: 300

Stella: 500

Ricard: 800

3:5:8

Snihur= 3x

Stella= 5x

Ricard= 8x

3x + 5x + 8x= 1600

16x=1600

x= 100

3(100)+5(100)+8(100)=160

Snihur= 300 Stella= 500 Ricard=800