George drives 150 miles in 3 hours. How many miles does he drive per hour?
50 miles per hour
What is the rate of
200 miles : 6 gallons
33.33 miles per gallon
Susan is going to the farmers market. The market as vendors that sell food and fruit. At vendor A, three watermelons costs $9.46. At vendor B, four watermelons cost $8.43. Which vendor has the better buy?
Vendor B because you will be spending $1.03 less at vendor B.
What is the unit rate?
The unit rate represents "how much for one" or the value of the ratio
What does 6/16 dollars per coke mean?
For every 6$ i spend, I can get 16 bottles of coke
4 pounds of grapes cost $11.52. How much does each pound of grapes cost?
It costs $2.88 per pound of grapes
A diver is 126 feet under the water. He can safely ascend back to the surface at a rate of 21 feet per minute. How long will it take him to reach the surface?
6 minutes
Latasha scored 4 goals in a 6 game tournament at the start of the season. She friend scored 7 goals in 12 game tournament. Who scored more goals per game?
Her friend scored 1.7 goals per game
Name 2 different strategies to solve for a missing rate:
Table, graph, double number line, equation, equivalent ratios
Find the volume of a object that has a height of 14 cm, a width of 23 cm and a length of 54 cm
17,388 cm^3
It takes 1 1/2 cups of brown sugar to make 24 cookie bars. How many bars can you make with one cup of brown sugar?
16 cookie bars
There are 420 mg of sodium in 12 Takis. How many mg of sodium are there for 20 Takis?
700 mg
In NYC, over a period of 6 hours, 4 inches of snow accumulated on the ground. In Chicago, over a period of 9 hours, 7 inches of snow accumulated on the ground. Which city has more inches of snow per hour?
Chicago
What operation do we use when we have to find unit rate?
Divison
I write about 12 emails per day. My boss wants me to change my rate and start writing 130 emails every week. How many emails does my boss want me to starting writing now?
26 emails per day
Julie makes 6 1/2 bracelets in 2 hours. How many bracelets does she make each hour?
3 1/4 bracelets
There are 62.5 grams of sugar in 2.5 cups of chocolate milk . How many grams of sugar are there in 4 cups of chocolate milk?
100 grams of sugar
A cookie recipe calls for 4 eggs for every 1 1/2 pound of flour you use. A brownie recipe calls for 6 eggs for every 1 2/3 pound of flour you use. Which recipe has a better egg to flour rate?
The brownie recipe calls for a better egg to flour rate because it uses less eggs than the cookie recipe
What is 20 % of 430?
86
Molly can run 8 miles in 45 minutes in one day. Her coach wants her to decrease her time to 300 minutes a week. What will Molly's new time be for running 8 miles?
37.5 minutes
Jeremy runs 3 1/2 miles in 32 minutes. How long does it take him to run 1 mile?
9.14 minutes
Nathan paid $56.25 for 75 cans of juice. If he were to buy 3 at the same price, how much would he have to pay?
$2.25
Jenny peddled her bike 11 miles in 45 minutes. Kaylen peddled her bike 13 miles in 60 minutes. Who traveled at the faster rate?
Kaylen traveled at a rate of 4.6 miles per minute
Find the volume of an object that has a length of 6 cm, width of 5 cm and height of 9 cm. DON'T FORGET UNITS
270 cm^3
? % of 324 is 81
25%