Unit Rate
Rate
Compare the Rate
Random
Challenge
100

George drives 150 miles in 3 hours. How many miles does he drive per hour?

50 miles per hour

100

What is the rate of 

200 miles : 6 gallons 

33.33 miles per gallon

100

Susan is going to the farmers market. The market as vendors that sell food and fruit. At vendor A, three watermelons costs $9.46. At vendor B, four watermelons cost $8.43. Which vendor has the better buy?

Vendor B because you will be spending $1.03 less at vendor B. 

100

What is the unit rate?

The unit rate represents "how much for one" or the value of the ratio

100

What does 6/16 dollars per coke mean?

For every 6$ i spend, I can get 16 bottles of coke

200

4 pounds of grapes cost $11.52. How much does each pound of grapes cost?

It costs $2.88 per pound of grapes

200

A diver is 126 feet under the water. He can safely ascend back to the surface at a rate of 21 feet per minute. How long will it take him to reach the surface?

6 minutes

200

Latasha scored 4 goals in a 6 game tournament at the start of the season. She friend scored  7 goals in 12 game tournament. Who scored more goals per game? 

Her friend scored 1.7 goals per game

200

Name 2 different strategies to solve for a missing rate:

Table, graph, double number line, equation, equivalent ratios

200

Find the volume of a object that has a height of 14 cm, a width of 23 cm and a length of 54 cm

17,388 cm^3

300

It takes 1 1/2 cups of brown sugar to make 24 cookie bars. How many bars can you make with one cup of brown sugar?

16 cookie bars

300

There are 420 mg of sodium in 12 Takis. How many mg of sodium are there for 20 Takis?

700 mg

300

In NYC, over a period of 6 hours, 4 inches of snow accumulated on the ground. In Chicago, over a period of 9 hours, 7 inches of snow accumulated on the ground. Which city has more inches of snow per hour?

Chicago

300

What operation do we use when we have to find unit rate?

Divison

300

I write about 12 emails per day. My boss wants me to change my rate and start writing 130 emails every week. How many emails does my boss want me to starting writing now?

26 emails per day

400

Julie makes 6 1/2 bracelets in 2 hours. How many bracelets does she make each hour?

3 1/4 bracelets

400

There are 62.5 grams of sugar in 2.5 cups of chocolate milk . How many grams of sugar are there in 4 cups of chocolate milk?

100 grams of sugar

400

A cookie recipe calls for 4 eggs for every 1 1/2 pound of flour you use. A brownie recipe calls for 6 eggs for every 1 2/3 pound of flour you use. Which recipe has a better egg to flour rate? 

The brownie recipe calls for a better egg to flour rate because it uses less eggs than the cookie recipe

400

What is 20 % of 430? 

86

400

Molly can run 8 miles in 45 minutes in one day. Her coach wants her to decrease her time to 300 minutes a week. What will Molly's new time be for running 8 miles?

37.5 minutes 

500

Jeremy runs 3 1/2 miles in 32 minutes. How long does it take him to run 1 mile?

9.14 minutes

500

Nathan paid $56.25 for 75 cans of juice. If he were to buy 3 at the same price, how much would he have to pay?

$2.25

500

Jenny peddled her bike 11 miles in 45 minutes. Kaylen peddled her bike 13 miles in 60 minutes. Who traveled at the faster rate?  

Kaylen traveled at a rate of 4.6 miles per minute

500

Find the volume of an object that has a length of 6 cm, width of 5 cm and height of 9 cm. DON'T FORGET UNITS

270 cm^3

500

? % of 324 is 81

25%