George drives 150 miles in 3 hours. How many miles does he drive per hour?
50 miles per hour
What is the rate of
200 miles : 6 gallons
33.33 miles per gallon
Susan is going to the farmers market. The market has vendors that sell food and fruit. At vendor A, four watermelons costs $9.46. At vendor B, three watermelons cost $8.43. Which vendor has the better buy?
Vendor A is the better buy.
Reason:
Vendor A's watermelons cost $2.37 each
Vendor B's watermelons cost$3.81 each
What is the unit rate?
The unit rate represents "how much for one" or the value of the ratio
What does 6/16 dollars per coke mean?
For every $6 I spend, I can get 16 bottles of coke
4 pounds of grapes cost $11.52. How much does each pound of grapes cost?
It costs $2.88 per pound of grapes
A diver is 126 feet under the water. He can safely ascend back to the surface at a rate of 21 feet per minute. How long will it take him to reach the surface?
6 minutes
Latasha scored 4 goals in a 6 game tournament at the start of the season. Her friend scored 7 goals in a 12 game tournament. Who scored more goals per game?
4 out of 6 versus 7 out of 12
4/6 vs 7/12
.67 vs .58
Latasha scored more goals per game than her friend.
Name 2 different strategies to solve for a missing rate:
Table, graph, double number line, equation, equivalent ratios
Find the volume of a rectangular prism that has a height of 14 cm, a width of 23 cm and a length of 54 cm.
V=L x W x H
17,388 cm3
It takes 1 1/2 cups of brown sugar to make 24 cookie bars. How many bars can you make with one cup of brown sugar?
How many bars with one cup of brown sugar?
**? Bars per 1 cup of brown sugar
24 bars per 1 1/2 cups
16 bars per 1 cup
There are 420 mg of sodium in 12 Takis. How many mg of sodium are there for 20 Takis?
420 mg per 12 Takis
35 mg per Taki
35 x 20= 700 mg in 20 Takis
In NYC, over a period of 6 hours, 4 inches of snow accumulated on the ground. In Chicago, over a period of 9 hours, 7 inches of snow accumulated on the ground. Which city has more inches of snow per hour?
4 inches per 6 hours=.67in/hour
7 inches per 9 hours=.78in/hr
Chicago had a higher rate of inches per hour than NYC.
What operation do we use when we have to find unit rate?
Divison
I write about 12 emails per day during a five day work week. My boss wants me to change my rate and start writing 130 emails every week. How many emails does my boss want me to starting writing now?
26 emails per day
Julie makes 6 1/2 bracelets in 2 hours. How many bracelets does she make each hour?
3 1/4 bracelets
There are 62.5 grams of sugar in 2.5 cups of chocolate milk . How many grams of sugar are there in 4 cups of chocolate milk?
62.5 g per 2.5 cups
25 g per cup
25g x 4cups=100 g in 4 cups
A cookie recipe calls for 4 eggs for every 1 1/2 pound of flour you use. A brownie recipe calls for 6 eggs for every 1 2/3 pound of flour you use. Which recipe requires more eggs per flour used?
cookie--4 eggs per 1.5 pounds of flour=2.67 eggs per pound of flour
brownie--6 eggs per 1 2/3 pounds of flour=3.6 eggs per pound of flour
Brownie used more eggs per flour.
What is 20 % of 430?
86
Molly can run 8 miles in 45 minutes. Her coach wants her to run 8 miles in 35 minutes. How much faster will Molly be running once she can keep up that rate?
Her rate will be approximately .04 miles per minute faster.
8 miles in 45 minutes=.18 miles per minute
8 miles in 35 minutes=.22 miles per minute
Jeremy runs 3 1/2 miles in 32 minutes. How long does it take him to run 1 mile?
How long does it take to run 1 mile?
? minutes per 1 mile
32 minutes per 3 1/2 miles
9.14 minutes per 1 mile
Nathan paid $56.25 for 75 cans of juice. If he were to buy 3 at the same price, how much would he have to pay?
$56.25 per 75 cans
$.75 per can
$.75 x 3 cans = $2.25 for 3 cans
Jenny peddled her bike 11 miles in 45 minutes. Kaylen peddled her bike 13 miles in 60 minutes. Who traveled at the faster rate?
11 miles in 45 minutes=.24 miles per minute
13 miles in 60 minutes=.22 miles per minute
Kaylen traveled at a faster rate.
Find the volume of a rectangular prism that has a length of 6 cm, width of 5 cm and height of 9 cm.
V=l x w x h units3
270 cm3
? % of 324 is 81
25%