Ratio
Unit Rate
More Unit Rate
100

Jane has two cats and three birds. What is the ratio of birds to cats?

3 to 2 

3:2 

3/2 

100

Kyle is practicing his typing. He can type four-hundred words in five minutes. What is his typing rate per minute?

80 words per minute

100

You paid $6.00 for two bags of chips. What is the unit rate price? 

$3.00 per bag of chips

200

TaiSean sold ten boxes of candy. Ra'Shawn sold twenty three boxes of candy. What is the ratio of candy sold by TaiSean when compared to Ra'Shawn?

10 to 23

10:23

10/23

200

Two large bags of Takis cost a total of $4.80 at 7Eleven. What is the unit rate?

$2.40 per bag 

200

One large pizza has twelve slices. If four people are sharing a large pizza, how many slices will each person be able to have?

3 slices per person

300

Laura loves to run. On Monday she ran ten laps in thirty minutes. What is Laura's ratio of laps to minutes for Monday?

10 to 30

10:30

10/30

300

Ruben bought 6 comic books for $21. Each comic book was the same price.

What was the cost for 1 comic book?

$3.50 per comic book

300

In a hotdog eating contest, a participant ate forty-five hotdogs in three minutes. At what rate did this participant eat the hotdogs?

15 hotdogs per minute

400

To make a cake I will need three fourths of a cup of sugar and two eggs. What is the ratio of eggs to sugar?

2 to 3/4

2:3/4


400

Vivi is a drummer for a band. She burns 756 calories while drumming for 3hours. She burns the same number of calories each hour.

How many calories does Vivi burn per hour?

252 calories per hour

400

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.

What was the cost for 1 lemon?

$0.75 per lemon

500

In Mrs. Smith's class there are twelve girls and eight boys. What is the ratio of boys to total students?

8:20

8 to 20

8/20

500

You bought two new CDs. You paid a total of $25.00 for both. What is your unit rate price?

$12.50 per CD 

500

Tyshea bought a six pack of grape soda. She will share them with her two parents. How many cans of soda will each person get?

 2 cans per person