Ratio
Rate
Unit Rate
Unit Price Rate
100

Jane has two cats and three birds. What is the ratio of bird to cats?

3 to 2 or 3:2 or 3/2 or three birds to two cats

100

Two large bags of Takis cost $1.99 at 7Eleven. What is the rate?

2 Bags of Takis/$1.99 or $1.99/ 2 bags of Takis

100

The bottom of the fraction 25 m/1 hr means ______?

What is one hour?

100

You paid $6.00 for two large bags of chips. What is the price unit rate? 

$3.00 per large bag of chips

200

TaiSean sold ten boxes of candy. Ra'Shawn sold twenty three boxes of candy. What is the ratio of candy sold by TaiSean when compared to Ra'Shawn?

What is 10 to 23?

200

The police officer said to the driver "you were speeding in a twenty five miles per hour" speed limit area. What is the speed rate?

 25 miles/1 hour or 25 miles per hour

200

A word that is used to say ONE unit.

PER (per hour, per mile, per dollar)

200

Cameron paid $10.00 for two pound of Serrano Ham. What is the unit price?

$5.00 per pound of Serrano Ham

300

To make Yellow Cake I will need three fourths cup of sugar and two eggs. What is the ratio of eggs to sugar.

What is 2 to 3/4?

300

Kevin is fast typing. He can type eight hundred words in five minutes. What is his typing rate?

800 words/5 minutes or 5 minutes/800 words

300

There are ten hats and two brothers. If each brother get the same number of hats, what is the unit rate of hats per brother?

5 hats/1 brother or 5 hats per brother

300

It shows how much money you would pay for one pound of food

price per unit or unit price rate

400

Laura loves to run. On Monday she ran ten laps in thirty minutes. On Tuesday she ran eleven laps in twenty five minutes. What is Laura's ratio for Monday?

10 to 30

400

In a hot dog eating contest, a participant ate fifty hot dogs in three minutes. What is his rate?

50 hotdogs/3 minutes or 3 minutes/50 hotdogs

400

Tyshea bought a six pack of soda. She will share them with her parents. How many cans of soda will each person get?

two cans of grape soda per person

400

You bought three pound of cheese at $1.50 per pound. What is the price unit rate?

$1.50/1 pound of cheese

500

A multiplicative comparison of two quantities that can be written several ways

a Ratio

500

A ratio that describes the comparison by division of two quantities with different units

a rate

500

One large pizza has twelve slices. How many slices can be shared by six people.

two slices per person

500

You bought two new CDs. You paid a total of $25.00 for both. What is your price unit rate?

What is $12.50 per CD or $12.50/1 CD?