What is a ratio?
A ratio compares two or more quantities multiplicatively.
What is a rate?
Comparison of two quantities with different units
A recipe uses 250 g sugar for every 1 kg flour. If you use 4.5 kg flour, how much sugar is needed? Show your thinking.
1125 g
There are 24 boys and 16 girls in a basketball program.
a) Boys : Girls =
b) Girls : Total =
a) 24:16 or 3:2
b) 16:60 or 4:15
What is a unit rate? Provide an example
Simplified rate to one unit (km/h)
A photo is 4 cm wide and 6 cm tall. If the width is enlarged to 10 cm, what is the new height? Show your thinking.
15 cm
A hockey team has 9 forwards, 6 defencemen, and 2 goalies.
a) Forwards : Defence =
b) Forwards : Total =
c) Defence : Goalies =
a) 9:6 or 3:2
b) 9:17
c) 6:2 or 3:1
A car travels 300 km in 4 hours. What is the unit rate in km/h? Show your thinking.
75 km/hr
A deal: 2 kg of oranges cost $3.20. What is the cost for 5 kg? Show your thinking.
$8
A glass jar contains 10 red marbles and 6 blue marbles.
What is the ratio of red marbles to blue marbles?
What is the ratio of red marbles to all marbles in the jar?
What is the difference between these two ratios?
10:6 or 5:3
10:16 or 5:8
The ratio of red marbles to blue marbles is a part-to-part ratio and the ratio of red marbles to all the marbles is a part-to-whole ratio
A factory produces 1,200 items in 5 hours.
a) What is the rate per hour?
b) What is the rate per minute?
a) 240 items/hour
b) 4 items/minute
A video game originally costs $48. It goes on sale for 30% off. What is the sale price? Show your thinking.
$33.60
The ratio of cats to dogs is 6 : 4. If there are 50 animals total, how many cats and dogs are there?
30 cats and 20 dogs
Staples charges $18 for 12 copies or $24 for 16 copies. What is the better deal? Show your thinking.
Neither is the better deal, they both cost $1.50 per copy.
Two cell phone plans:
Plan A: $41 for 3 GB
Plan B: $67 for 5 GB
Which plan gives more data per dollar?
Plan B