UNIT RATE
PROPORTIONAL REASONING
COMPARING RATES
COMPARING RATIOS
FUN! ><
100

Which of the following best describes a unit rate?

a.A ratio that compares two quantities that are measured in different units

b.An equation that states that two ratios are equal

c.A comparison that has a denominator of 1

d.Ratios that represent the same part-to-part relationship or the same part-to-whole relationship

c. A comparison that has a denominator of 1

100

There are 12 gallons of water used after 4 showers. How many showers can happen with 216 gallons of water?

72 showers

100

The table below shows the prices at two different stores for ketchup. Which store has the better buy?


Metro

100

There are 20 blue marbles and 30 red marbles in a jar.

What is the ratio of blue marbles to red marbles?

2:3

100

When was the war of 1912? 

1912!

200

An 8 pound bag of oranges costs $4.95. Calculate the unit rate. Round to the nearest Hundredth.

$0.62

200

You purchase a dozen roses for $42. Each rose cost the same amount. How much will you pay for 7 roses at the same price per rose?

$24.50

200

 The table below shows the prices at two different stores for cereal. Which store has the better buy?


No Frills 

200

In a class of 42 students, 18 students are boys and the rest are girls.

What is the ratio of boys to girls?

3:4

200

What goes up but never down?

Age

300

A 14 pack of limes costs $1.12. What is the unit cost?

a.$0.80

b.$0.90

c.$0.05

d.$0.08

d.$0.08

300

Josh and Angel are each making snack mix. Josh recipe calls for 7 parts pretzels to 3 parts peanuts. Angel’s recipe calls for 6 parts pretzels to 2 parts peanuts. Which recipe has a higher concentration of peanuts? Explain your reasoning.

Josh

300

Which of the following has the least cost per ounce?

A.  12 ounces of peanut butter for $1.44

B.  32 ounces of trail mix for $6.80 

C.  15 ounces of apples for $1.50 

D.  20 ounces of avocados for $3.60c

C.  15 ounces of apples for $1.50

300

 Which Ratio is greater? 5:3? Or 4:2?

4:2 

300

Red houses are made of red bricks, blue houses are made of blue bricks, what are green houses made of?

Glass

400

Genavie earns $540 for working 3 ten-hour shifts at school. What is her hourly wage?

a.$18 per hour

b.$20 per hour

c.$300 per hour

d.$80 per hour

a.$18 per hour

400

 There are 4 grape juice boxes in each variety pack of 10 juice boxes. How many are NOT grape juice boxes in a container of 35 juices?

21

400

The table below shows the prices at two different stores for apples. Which store has the better buy?


Metro

400

A baker uses sugar and flour to make two different types of cookies.
 Recipe 1 uses 3 parts sugar for every 5 parts flour.
 Recipe 2 uses 7 parts sugar for every 12 parts flour.

 Which recipe will result in sweeter cookies relative to the amount of flour?

Recipe 1

400

What are Ms Ameri's 2 Teachable Subjects?

1. Biology 

2. Environmental Science 

500

The table below shows data about the world's fastest turtles. Which turtle runs the fastest? 



The Tortoise

500

Ms. Lagana is making spaghetti. She uses 1½ can of tomato paste for every 3 bowls of spaghetti. She has 3¾ cans of tomato paste in her pantry. How many bowls of spaghetti can she make?

7.5 bowls

500

Box A of green tea contains 8 tea bags and costs $1.12.  Box B of green tea contains 18 tea bags and costs $1.98. Which box has the least cost per bag?

Box B

500

Two students are mixing red and white paint.

Group A uses 65 parts red to 34 parts white.

Group B uses 78 parts red to 46 parts white.

Which mixture will have more white?

Group B

500

What is the official opening date of Terry Fox Public School 

April 11, 2003