Equivalent Ratios
Unit Rate
Comparing Ratios
100

Is 1:3 equivalent to 2:6?

Yes

100

What is a unit rate?

A ratio of something compared to 1 of something else.

100

Which ratio gives more candy per gum?

12 candies : 3 gum

8 candies : 4 gum

First one.

12c:3g is equivalent to 4c:1g

8c:4g is equivalent to 2c:1g. 

200

Is 5:32 equivalent to 15:98?

No. 

1:6.4 and 1:6.53

200

Find the unit rate, in hours, of 15 miles to 5 hours.

3 miles to 1 hour

200

You are looking to buy a pack of cookies. Box A has 15 cookies for $3. Box B has 20 cookies for $5. Which is the better deal?

Box A is the better deal

Box A- 5 cookies for $1

Box B- 4 cookies for $1

300

Is 1/4 : 1/5 equivalent to 3/4 : 3/5?

Yes



300

Find the unit rate, in cups of sugar, or 1/2 cups of vanilla to 1/3 cup of sugar.

3/2 cup of vanilla to 1 cup of sugar

300

Who can run faster?

Donald can run 9 miles in 3 hours. 

Daisy can run 8 miles in 2 hours.

Donald can run faster. 

He can run 3 miles in 1 hour while Daisy can run 4 miles in 1 hour.

400

Is 3/5 : 2/3 equivalent to 2/5 : 1/3

No

400

You score 84 points in six games. How many points did you score in one game?

14 points in 1 game

400

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy? 

The detergent for $6.99.

$3.99:25 oz is equivalent to $0.16:1oz

$6.99:90 oz is equivalent to $0.08:1oz - this one is cheaper per ounce

500

I have 3 pumpkins and 6 apples. Write 3 other equivalent ratios to this ratio.

1:2

2:4

4:8

etc.

500

You are following a recipe that asks for 1/3 cup of flour to every 1/4 cup of sugar. How many cups of flour are needed for 1 cup of sugar?

4/3 cup of flour for every 1 cup of sugar

500

Mickey and Minnie are racing around a track. Mickey can go 1/3 of a mile in 1/5 of an hour. Minnie can run 1/5 of a mile in 2/3 of an hour. Who can run faster?

Mickey can

Mickey is 1 mile in 3/5 an hour.

Minnie is 1 mile in 10/3 an hour.