What is the GCF of 15, 35
5
What is the LCM of 5 and 15
15
6 cookies to 8 brownies
3 cookies to 4 brownies
10 pizza slices for 5 kids
2 pizza slices/kid
Simplify the fraction: 24/32
3/4
What is the GCF of 12 and 16
4
What is the LCM of 8 and 12
24
20 boys to 30 girls
2 boys to 3 girls
20 ft/year
What is the GCF of 32 and 48
8
What is the GCF of 18, 63
9
What is the LCM of 3 and 10
30
4 computers to 9 students
32 cups of water for 8 oz of salt
4 cups/oz
What is the unit rate: Driving 455 miles in 7 hours
65 mi/hr
What is the GCF of 36 and 48
12
What is the LCM of 6 and 8
24
$35 for 5 tickets
$7/ticket
Write the ratio as a fraction in simplest form:
7 pencils to 16 markers
7/16
What is the GCF of 25 and 75
25
What is the LCM of 5 and 7
35
20 cats to 24 dogs
5 cats to 6 dogs
$11.25 for 5 stickers
$2.25/sticker
What is the unit rate: $28.50/38 minutes
$0.75/min