GCF
LCM
Simplify the ratio
Unit Rate
Mixed Bag
100

What is the GCF of 15, 35

5

100

What is the LCM of 5 and 15

15

100

6 cookies to 8 brownies

3 cookies to 4 brownies

100

10 pizza slices for 5 kids

2 pizza slices/kid

100

Simplify the fraction:  24/32

3/4

200

What is the GCF of 12 and 16

4

200

What is the LCM of 8 and 12

24

200

20 boys to 30 girls

2 boys to 3 girls

200
A tree grows at the same rate every year. What is the unit rate if it grows 120 ft in 6 years

20 ft/year

200

What is the GCF of 32 and 48

8

300

What is the GCF of 18, 63

9

300

What is the LCM of 3 and 10

30

300
12 computers to 18 students

4 computers to 9 students

300

32 cups of water for 8 oz of salt

4 cups/oz

300

What is the unit rate: Driving 455 miles in 7 hours

65 mi/hr

400

What is the GCF of 36 and 48

12

400

What is the LCM of 6 and 8

 24

400
14 nickels to 35 pennies
2 nickels to 5 pennies
400

$35 for 5 tickets

$7/ticket

400

Write the ratio as a fraction in simplest form:

7 pencils to 16 markers

7/16

500

What is the GCF of 25 and 75

25

500

What is the LCM of 5 and 7

35

500

20 cats to 24 dogs

5 cats to 6 dogs

500

$11.25 for 5 stickers

$2.25/sticker

500

What is the unit rate: $28.50/38 minutes

$0.75/min