40 miles in 2 hours
20/1
3 cups of flour for every 2 cups of sugar for 1 cake.
How many cups of flour and sugar would you need for 2 cakes?
6 cups of flour and 4 cups of sugar
2 quarts Strawberries 1 quart
_______________ = ______________
$5.00 X
1 quart
______________
$2.50
1 strawberry shortcake needs 1 pint of strawberries and will cost $3.00
but I need to make 100 shortcakes for a party. How much will that cost?
$300
4 for $1 = 1 for $X
$ .25
$120 pay for 6 hours of work
$20 per hour
3 cups of flour and 2 cups of sugar for 1 cake
How many cups of flour and sugar for 4 cakes
12 cups of flour and 8 cups of sugar
1 bag of potato chips 4 bags
_________________ = ___________
$1.50 X
4 bags
______
$6.00
2 lbs of coffee costs $5.00 but I need 100 lbs of coffee for a company breakfast. How much will that cost?
$250
2 for $2.50 = 1 for $X
$1.25
16 feet per 4 seconds
4/1
1 pound of hamburg will make 20 meatballs
how many pounds of hamburg will you need to make 80 meatballs
4 pounds of hamburg
2 36oz bottles of ketchup 1 bottle
____________________ = _____________
$3.00 X
1 bottle
____________________
$1.50
I'll need 300 lbs of potatoes for a potato salad for my family reunion. Potatoes cost $5.00 for 5 lbs. How much will the 300 lbs cost?
$300
10 lbs for $8.00 = 1 lbs for $X
$.80
walking at a rate of 4 miles per hour, I will walk X miles in 3 hours
12 miles
1 pound of hamburg will make 20 meatballs
How many meatballs can you make with 7 pounds of hamburg?
140 meatballs
5 pounds of Potatoes 1 pound
__________________ = ________________
$3.50 X
1 pound
________
$.70
16 rolls costs $2.00 but i need 320 rolls for the school picnic. How much will it cost for the 320 rolls?
$40
10 lemons for $5 = 1 lemon for $X
$.50
an equivalent ratio for the rate of $18 for 1 hour
many answers - $36/2, 54/3, 72/4, 90/5 etc
3 cups of flour and 2 cups of sugar for 1 cake
How many cups of flour and sugar would you need for a small cake half the size?
1 1/2 cup flour and 1 cup sugar
$2.50 X
_______ = ________________
4 muffins 12 muffins
$7.50
_____________
12 muffins
Rolls costs $2 for 16 . How many rolls can I get for $50?
400 rolls
3 boxes of pasta for $1.00 = 1 box for $X
$.33 (rounded to the nearest cent)