Rate
Recipes
Shopping
Party Time
Unit price
100

40 miles in 2 hours 

20/1

100

3 cups of flour for every 2 cups of sugar for 1 cake. 

How many cups of flour and sugar would you need for 2 cakes? 

6 cups of flour and 4 cups of sugar 

100

2 quarts Strawberries                       1 quart 

_______________      =        ______________

$5.00                                                  X

      1 quart 

______________

        $2.50

100

1 strawberry shortcake needs 1 pint of strawberries and will cost $3.00 

but I need to make 100 shortcakes for a party.  How much will that cost?

$300

100

4 for $1    =       1 for $X 

$ .25 

200

$120 pay for 6 hours of work 

$20 per hour 

200

3 cups of flour and 2 cups of sugar for 1 cake 

How many cups of flour and sugar for 4 cakes 

12 cups of flour and 8 cups of sugar 

200

1 bag of potato chips                     4 bags

_________________      =         ___________

          $1.50                                       X

4 bags 

______

 $6.00

200

2 lbs of coffee costs $5.00 but I need 100 lbs of coffee for a company breakfast.  How much will that cost?  

$250

200

2 for $2.50 = 1 for $X

$1.25 

300

16 feet per 4 seconds 

4/1

300

1 pound of hamburg will make 20 meatballs 

how many pounds of hamburg will you need to make 80 meatballs 

4 pounds of hamburg 

300

2 36oz bottles of ketchup                     1 bottle 

____________________      =         _____________

                $3.00                                       X

             1 bottle 

____________________

              $1.50

300

I'll need 300 lbs of potatoes for a potato salad for my family reunion.  Potatoes cost $5.00 for 5 lbs.  How much will the 300 lbs cost?  

$300

300

10 lbs for $8.00 = 1 lbs for $X

$.80

400

walking at a rate of 4 miles per hour, I will walk X miles in 3 hours  

12 miles 

400

1 pound of hamburg will make 20 meatballs 

How many meatballs can you make with 7 pounds of hamburg?

140 meatballs 

400

 5 pounds of Potatoes                   1 pound

__________________ = ________________

     $3.50                                          X

1 pound 

________

      $.70 

400

16 rolls costs $2.00 but i need 320 rolls for the school picnic.  How much will it cost for the 320 rolls?  

$40

400

10 lemons for $5 = 1 lemon for $X

$.50

500

an equivalent ratio for the rate of $18 for 1 hour 

many answers - $36/2, 54/3, 72/4, 90/5 etc 

500

3 cups of flour and 2 cups of sugar for 1 cake 

How many cups of flour and sugar would you need for a small cake half the size? 

1 1/2 cup flour and 1 cup sugar 

500

$2.50                                             X

_______                  =       ________________

4 muffins                                       12 muffins 

          $7.50

_____________ 

      12 muffins 

500

Rolls costs $2 for 16 .  How many rolls can I get for $50?

400 rolls 

500

3 boxes of pasta for $1.00 = 1 box for $X 

$.33 (rounded to the nearest cent)