1
2
3
4
5
100

A 6th grade teacher has 24 students in her class.  13 students are girls and 11 are boys.  What is the ratio of boys to girls?

11:13

100

Renee paid $4.80 for a 4-pack of energy drinks.  What did each energy drink cost?

$1.20

100

Serenity paid $3.45 cents for a dozen eggs.  What would she pay if she bought 5 dozen?

$17.25

100

Which is written as a unit rate?

a.)  32 teeth per mouth

b.) 10 fingers on hands

c.)  4 pounds :  $7.22

d.)  $5.90 : 1.5 cups

a

100

Ailanah paid $12.36 for 3 pounds of chicken wings.  What would she pay for 5 pounds?

$20.60

200

Carter paid $5.10 for a 3 pack of chips.  What did each bag cost?

$1.70

200

A 5th grade teacher has a class of 30 students.  19 students are girls.  What is the ratio of boys to total students?

11:30

200

Which is shown as a unit rate?

a.) 3 elk per hunter

b.) 7 squirrels in a pair of nests

c.) 12 hotdogs between 2 students

d.)  3 cars in 1.5 families

a

200

Carter was burning ants with a magnifying glass on a bright, sunny day.  He fried 36 ants in 3 minutes.  How many ants did he fry in 4 minutes?

48 poor little helpless ants

200

Ethyn pretended to read 12 pages in 30 minutes but he really only read 6 pages.  How many minutes will it take him to really read each of the 12 pages?

1 hour or 60 minutes

300

Which is shown as a unit rate?

a.)  1 pound :  $4.20

b.)  3 pounds : $8.90

c.)  $7.12 :  pound

d.)  $12.60 :  1.5 pounds

c

300

Gavin was being goofy and fell down a really, really long flight of stairs.  He would fall over 12 stairs every 3 seconds.  How many seconds does it take him to fall over 24 stairs?

6 seconds

300

A 7th class has 15 girls and 19 boys.  What is the ratio of boys to total students?

19: 34

300

Kaiden ate a magical bean that made his hair grow 3 inches every 5 seconds.  If he already had 3 inches of hair to begin with, how much hair will he have in 8 seconds?

7.8 inches

300

Ms. Francis roasted her class 36 times during the school day.  If the school day has 6 hours, how many times did Ms. Francis roast her class in 4 hours?

24 times

400

Edward jumps out of an airplane and is descending towards the ground at 200 feet every 5 seconds.   How many feet is he descending every second?

40 feet

400

Susan ate 15 snowcones in 1 hour and got a severe brain freeze. If she was eating them a steady rate, how many did she eat in 45 minutes?

11.25

400

Mckenzie was on a sinking ship.  From the surface of the water, the ship was sinking 10 feet every 5 minutes.  How far below the surface will the boat be in 7 minutes?

-14

400

A school has a poulation of 300.  250 are students and 25 are teachers.  What is the ratio population of people who are neither students nor teachers to students?

25: 250

400

Which is shown as a unit rate?

a.)  $2 for a bag of chips and a soda

b.)   $2 for a soda and a candy bar

c.)  $2 for a candy bar and a bag of chips

d.)  $2 for a burrito

d

500

Valente bought a roll of duct tape $9.36.  He cuts it into 15 pieces for ......  well, we are not really sure what he is using it for but anyway....after cutting it into 15 pieces, what would each piece cost from the total?

.62 or .63 cents

500

Which is written as a unit rate?

a.)  $3.99 / 2.5 oz

b.) 1 oz / $2.67

C.  3 dogs per household

d.)  2 zebras : 3 lions

c

500

Natalie was being chased by a bear in the woods so she climbed a really, really big tree to escape the attack.  She climbed 3 feet every 2 seconds.  How many branches up the tree was she in 7 seconds?

10.5

500

Renee paid $5.70 for a 2 pounds of potato salad.  What would she pay for 6 pounds?

$17.10

500

A co-ed sports team has a ratio of 7 girls and 13 boys.  What is the ratio of girls to total players?

7: 20