Write a ratio of yellow to red circles:
3/4, 3:4, 3 to 4
Write 3 more Equivalent Ratios:
1/4
2/8, 3/12, 4/16
Are the Ratios Equivalent?
Show Evidence and write Yes or No.
2/4 = 3/5
10 = 12
No!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
x/5 = 8/10
x = 4
Which is the better buy? Name the store and the amount per cookie at the store with the better buy.
Walmart cookies $5.99 for 15 or Fry's cookies $3.49 for 12?
Fry's cookies are $0.29 per cookie
Write a ratio of yellow to red circles:
5/3, 5:3, 5 to 3
Write 3 more Equivalent Ratios:
2/9
4/18, 6/27, 8/36
Are the Ratios Equivalent?
Show Evidence and write Yes or No.
5/10 = 3/6
30 = 30
Yes!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
3/9 = 9/x
x = 27
Which is the better buy? Name the store and the amount per oz with the better buy.
Swig soda $2.55 for 16 oz or Sodalicious soda for $3.25 for 18 oz?
Swig soda for $0.16 per oz
Write a ratio of red to blue circles:
5/6, 5:6, 5 to 6
Write 3 more Equivalent Ratios:
9/13
18/26, 27/39, 36/52
Are the Ratios Equivalent?
Show Evidence and write Yes or No.
8/10 = 16/18
144 = 160
No!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
7/14 = x/42
x = 21
Which is the better buy? Name the Pizza place and the amount per inch with the better buy.
18 inch pizza at Costco for $10 or 14 inch pizza at Little Caesars for $6.99?
Little Caesars at $0.50 per inch
Write a ratio of squares to diamonds:
15:20, 15:20, 15 to 20
Write 3 more Equivalent Ratios:
12/16
24/32, 36/48, 48/64
Are the Ratios Equivalent?
Show Evidence and write Yes or No.
13/14 = 39/42
546 = 546
Yes!
Solve for x to make the Ratios Equivalent:
2/16 = x/80
x = 10
Which is the better buy? Name the store and the amount per lb with the better buy.
Egg's at Costco for $15 for 60 eggs or 12 eggs at Safeway for $3.50?
Costco is cheaper at $0.25 per egg
Write a ratio of Blue Circles to all White Shapes:
4/8, 4:8, 4 to 8
Will Aiden and Diego win this game?
No
There were 7 burritos in the lunch bag. Diego ate two.
How many were left?
There should have been 5
What do you have to do to get these 500 points?
Dance an Irish jig
Which is the better buy? Name the ice cream place and the amount per oz with the better buy.
18 oz Blizzard at DQ for $9.50 or 14 oz Hot Fudge Sundae at McDonald's for $5.99?
McDonald's Hot Fudge Sundae is $0.43 per oz