Products of Powers
Equations
Types of Slopes
Ratios with Patterns
Rates & Ratios
100

Find the value of the following: −12

What is 1

100

The graph of a _____ _____ is a straight line.

What is a Linear Equations

100

Jackie sold lemonade and made $24 while Liana sold lemonade and made $36. Write the ratio of money made by Jackie and Liana by selling lemonade. Simplify.

What is 24:36 = 2:3?

100

A herd of 52 horses has 12 white and some black horses. What is the ratio of white to black horses

What is 3:2

100

The rate of cleaning the floor is $2. Find the rate of cleaning the floor of area 2000 square feet.

What is $4000?

200

Write an expression without exponents that is equivalent to (22)(43)

What is 2x2x2x4x4x4

200

 18 : 24 = _______ : 8  

What is 6?

200

The aquarium at the bank has 25 fish and the fish tank at Jamie’s houses has 10 fish. Write the ratio of the number of fish at the bank and at Jamie’s house. Simplify.

What is 25:10 = 5:2?

200

Noah drew 22 hearts and 76 circles. What is the ratio of circles to all shapes?

What is 38 : 49?

200

The cost of 12 oranges is $24. What is the cost of one orange?

What is $2.00?

300

Simplify (32)4

What is 38

300

36 : 108 = 6 : _______

what is 18?

300

 The monkey exhibit at the zoo has 12 chimpanzees and 5 apes. Write the ratio of the number of chimpanzees and apes in the monkey exhibit.

What is 12:5?

300

A pattern has 14 blue triangles to every 18 yellow triangles. What is the ratio of yellow triangles to blue triangles?

What is 9:7?

300

The cost of a dozen mangoes is $36, and the cost of a score of bananas is $60. Which of these two are expensive?

What are the bananas?

400

Simplify (218)8

What is 2144

400

81 : 126 = 9 : _______  

What is 14?

400

In Wisconsin, the average snowfall was 50 inches for the year while in Illinois, the average snowfall was 34 inches. Write the ratio of snowfall in Wisconsin and Illinois for the year. Simplify.

What is 50:34 = 25:17?

400

A pattern has 6 blue triangles to every 42 yellow triangles. What is the ratio of yellow triangles to blue triangles?

What is 7:1

400

The cost of a score of Pencils is $30. What is the cost of one pencil? (A score is equal to 20)

What is $1.50?

500

60 students are in grade 1, but only 30 students are in kindergarten. What is the ratio of grade 1 students to kindergarten students?

What is 2:1?

500

_______ : 33 = 2 : 3

What is 11?

500

Gina’ s Fudge Shop produces 100 pounds of fudge per day, and The Fudge Factory Candy Shop makes 300 pounds of fudge per day. Write the ratio of fudge produced by the two candy shops per day. Simplify.

What is 100:300 = 1:3?

500

A group of preschoolers has 63 boys and 27 girls. What is the ratio of boys to all children?

What is 7:10?

500

The price of a dozen bananas is $24. Find the cost of 6 bananas.

What is $12.00?