Write Ratios
Write a ratio for this situation. 1 duck for every 6 geese
1:6
Write a unit rate for each given rate. 18 miles in 12 hours
1.5 mi/hr
Find the missing value. 2:p = 16:40
p = 5
The scale for a blueprint is 1 in:8 ft. If the length of a room is 2.6 in. on the drawing, how long is the real room?
20.8 ft
Write a simplified ratio for this situation. 9 cats for every 13 birds
9:13
Write a unit rate for each given rate. $11.79 for 3 T-shirts
$3.93/T-shirt
Write a simplified ratio for this situation. 26 foot bones for every 54 hand bones
13:27