Ratios
Proportions
Unit Rates
SURPRISE!!
Rates
100
Jacob has 5 dojo points, and Maggie has 40 dojo points. What is the ratio of Maggie's points to Jacob's points?
What is 8:1?
100

Mr. Rabbitinahat was taking his SAT and one of the questions were ten eights equals N over ten. He's helping you study and shows you this problem. What is the answer?

What is 12.5?

100
Mickey drives a car that can go at speeds of 240 miles per 4 hours. How many miles can his car go per hour?
What is 60 mph?
100

A comparison of two quantities by division

What is a ratio?

100
Tom makes Pizza for a living. Every 5 hours, he can make 50 pizzas. At this rate, how many pizzas can he make per hour?
What is 10 pizzas per hour, or 1 hour over(/) 10 pizzas?
200

If Joey has 300 toys, and Trevor has 50 toys, what is the ratio of Joey's to Trevor's toys?

What is 6:1?

200
What does Y equal in this scenario? seven-fifths equals Y-thirds?
What is 4.2?
200
John can drink 4 gallons of water every 8 days. How many gallons can he drink in 1 day?
What is .5 gallons per day?
200

An equation representing two equivalent ratios

What is a proportion?

200

It takes 1 hour (60 minutes) to make 5 wax molds. How many minutes would it take to make 6 wax molds?

What is 72 minutes?

300

Jacob bought 10 toys for his cat Nora, and Nora already had 2 toys. What is the Ratio of The total amount of toys to the old toys?

What is 6:1?

300
What does X equal in this scenario? nine-sixths equals X over ten
What is 15?
300
Carl likes to eat a lot and gains a consistent 60 pounds a year. How many pounds does he gain per month?
What is 5 pounds per month?
300

In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 4 to 11.  A jar of chemical contains 539 grams of copper.  How many grams of zinc does it contain?

What is 196 grams of zinc?

300
Richard can eat 7 hot dogs in 10 minutes. How many hot dogs can he eat in 30 minutes?
What is 21 hot dogs per half hour?
400
Guppy rode on Chuggington to Dora's 6th birthday party, He bought her 10 barbie dolls, and Booboo Jackson bought Dora 5 barbie dolls, what is the ratio of the amount of Barbie dolls Guppy bought to the amount of Barbie dolls Booboo Jackson bought.
What is 2:1?
400

What does R equal in this scenario? seven over R equals eight- sevenths

What is 6.125?

400

Joanna drinks 4 liters of soda every 2 weeks. How many liters does she drink per day? Round to the nearest hundredth.

What is .29 liters a day?

400

A bus makes 28 stops every 2 hours.  How many stops does it make in 3 hours?

What is 42 stops?

400
Lisa can make 40 pies in 8 hours. How many pies can Lisa make in 10 hours?
What is 50 pies per 10 hours?
500

Fantasia ate 8 tacos and Ezra ate 12 tacos.  What is the ratio of the amount of tacos Ezra ate to what Fantasia ate?

What is 3:2?

500

What does D equal in this scenario? four-fifths equals D over six

What is 4.8?

500
Anne is buying gumballs for her party.She buys 10 pounds of gumballs for $45.00. What is the price of 1 pound of gumballs?
What is $4.50?
500

A punch recipe that serves 24 people calls for 4 liters of lemon-lime soda, 2 pints of ice cream, and 6 cups of ice.  How much of each ingredient would you need to serve 36 people?

What is 6 cups of soda, 3 pints of ice cream, and 9 cups of ice?

500

Adler eats 12 pounds of kibble every 30 days. How much kibble does he eat in one week (7 days)?

What is 2.8 pounds of kibble per week?