Ratios and Rates
Better Buy
Writing Proportions
Solving Proportions
Vocabulary
100
Simplify 24:36
What is 2:3
100

Which is the better buy?

$7.93 on a 15.25 ounce bag of potato chips 

$11.75 on a 25-ounce bag of Doritos

25 oz. bag of Doritos

100
Solve the proportion 3/2 = x/8
What is x = 12
100

n/10 = 28/8

35

100

2 equal ratios form a __________

proportion

200
Find the unit rate: 64 miles in 4 hours
What is 16 mph
200

Which is the better buy?  

12 car washes for $100 

5 car washes for $45?

12 car washes

200
Solve the proportion: 21/24 = x/8
What is x = 7
200

Solve the proportion: 25/20 = 45/x

36

200

This is the amount for one of something, such as the cost for 1 item.

unit rate

300

Find the unit rate: 51 floors in 3 buildings.

What is 17 floors per building.

300

Which is the better buy?  

12 oz. Coca-Cola for $1.25 

20 oz. Root Beer for $1.25?

20 oz. bottle of Root Beer

300
You can buy 3 T-Shirts for $24. Write a proportion that gives the cost (c) of buying 7 T-shirts.
What is $24/3 = c/7, c = $56
300

Solve the proportion: 4/h = 12/24

8

300

A comparison of two quantities

ratio

400

Find the unit rate for 9 slices for 3 people.

3 slices per person

400

Which is the better buy?  

10 pencils for $2.40 

32 pencils for $7.00?

32 pencils

400
Your friend tells you she paid $19.50 for 6 party bags. How much will it cost you to buy 9 party bags? Write a proportion and solve
What is $19.50/6 = x/9, x = $29.25
400

A person who weighs 120 pounds on Earth weighs 20 pounds on the Moon. How much does a 93-pound person weigh on the Moon?

What is 15.5 lbs.

400

A ratio of two quantities with different units

rate

500

Find the unit rate for 36 apples for 6 baskets

6 apples for 1 basket.

500

Which is the better buy?  

A dozen (12 bagels) for $7.80 

1 pack of 3 bagels for $2.10?

1 pack of 3 bagels

500

A school requires 5 computers for every 20 students. Write a proportion that gives the number (c) of computers needed for 360 students.

What is 5/20 = c/360, c = 90 computers

500

You can buy six cans of soda for $2.50. How many cans of root beer can you buy for $10?

24 cans

500

In the proportion, a/b = c/d = the products a • d and b • c are called

cross products