Ratios
Proportions
Proportion Word Problems
Percent Proportion
Unit Rates
100

What are the 3 ways to write a ratio?

As a fraction, using :, or with the word to

100

Does the following create a proportion?

8/15 = 11/19

No
100

A baseball team won 16 of their first 27 games.  If they play 162 games in a full  season, how many games will the team win if they keep winning at the same rate?

x = 96

100

200 is 80% of what number?

x = 250

100

Pira drives 825 to California in 17 hours.  How far does she drive in an hour?  Round to the nearest tenth.

x = 48.5

200

Simplify the ratio:

45 to 27

5 to 3

200

Does the following create a proportion?

2.8/11 = 8.4/33

Yes

200

James paid $1218 to take 12 credits in the fall semester at a community college.  How many credits did he take if he paid $1624 for the spring semester at the same college?

x = 16

200

80% of 79.9 is what number?

x = 63.92

200

Paul purchased 3 pairs of jeans for $71.30.  What is the unit rate?

x = $23.77

300

In a bag are 10 Jolly Ranchers.  There are 3 cherry, 5 grape, 1 Blue Raspberry, and 1 Green Apple.  

What is the ratio of cherry to green apple Jolly Ranchers (write it in any form).

3/1, 3:1, 3 to 1

300

Solve:

45/792 = 70/x

x = 1232

300

If 6 burgers cost $7.74, how many can you buy for $19.35?

x = 15

300

44 is what percent of 147.4?  Round to the nearest tenth!

x = 29.9

300

Luis writes a 752 word report using six and a half pages.  What is the unit rate?  Round to the nearest whole number.

x = 116

400

Define what a ratio is.

A comparison of 2 things.

400

Solve:

26/b = 39/9


b = 6

400

During the summer season a business paid $6250 in taxes and brought in $125,000 in revenue.  If the winter season only brought in $ 90,000 in revenue, how much did they pay in taxes for the winter season?

x = 4500

400

A quality control inspector found that 1.3% of 1500 computers were defective.  How many computers were defective?

x = 19.5

400

Which is the better buy?

A)  $68 for 4 pizzas

B)  6 pizzas for $96

Option B

500

Simplify the ratio:

80 : 240

1 : 3

500

Solve and round to the nearest tenth:

6.3/x = 2.56/9.3

x = 22.9

500

How far does a train going 68 miles per hour travel in 3 and a half hours?

x = 238

500

Mika's rosebush had 24 blooms in the first week of May.  This was 80% as many blooms as Tammy's rosebush had during the same period.  How many blooms did Tammy's rosebush have?

x = 30

500

Which is better?

A)  A car that can drive 377 miles on 15 gallons

B)  A car that can drive 478 miles on 17 gallons

Option B