Calculating distances using scale drawings
Calculating Unit Price
Converting Money
Proportions
Definitions
100
If 1 cm is 30 miles, than how many miles would 15 cm be?
450 miles
100
Mrs. Brown paid $7.00 for a ham that weighed 4.0 pounds. What was the ham's price per pound? (What was the unit price?)
$1.75
100
What is the equivalent of $5 in Japanese Yen?
550 Yen
100
5/10=x/20
10
100
What is a scale drawing?
A scale drawing represents something as a proportion of its actual size.
200
You are looking at a map, and the scale says that 2cm equals 20 miles. If Bluetown, is 5 miles away from Greentown, how many cm on the map would that be?
.5cm
200
I paid $6 for 4 pens. How much did i pay per pen? (What is the unit price?)
$1.50
200
I bought 3 books for $28. How much would that cost in British Pounds?
15.4 British Pounds
200
How do you solve a proportion?
You cross multiply and divide to find the variable.
200
A proportion is an equation that says two ratios are equal.
A proportion is an equation that says two ratios are equal.
300
Look on the map on the board. if 5cm is 30km then how far apart is Tracksville from Edgewood, and Greytown from Greenville?
From Tracksville to Edgewood it is 69km, and from Greytown to Greenville it is 30km.
300
If i paid $8 for 5 pairs of socks, what is the unit price? (how much did i pay per sock?)
$1.60
300
What is the equivalent in U.S. dollars of 40 South African Rand?
$6.25
300
Why do we use proportions?
to find a missing number.
300
What is a unit price?
The unit price of an item helps you decide whether it is fairly priced, or weather you are getting a fair deal.
400
If 5 cm equals 60 miles, how many miles is 15 cm?
180 miles
400
Rebecca paid $25 for 9 gallons of gasoline, and Sarah paid $38 for 14 gallons of gasoline. Who paid less? What were the unit prices?
Sarah, because her unit price was lower. Hers was $2.71 per gallon while Rebecca's was $2.78 per gallon.
400
If $1 is 10.8 Mexican Peso's, than how many Peso's is $25?
270 Mexican Peso's
400
Solve: 4/8=9/x
18
400
What is a currency?
A type of money for a certain country
500
What is a scale?
A scale is the ratio between the size of the drawing and the actual size.
500
if i bought 5 folders for $15, how much would i pay for 2 folders?
$6
500
If 1 U.S. dollar is equivilant to 44 Indian Rupees, than how many U.S. dollars is 1 Rupee?
$0.023
500
25/100=x/50
12.5
500
Ratios relate to percents to. What is a percent?
A percent is a ratio of a number to 100.