Ratios
Proportions
Unit Rates
SURPRISE!!
Rates
100
Jacob has 5 dojo points, and Maggie has 40 dojo points. What is the ratio of Maggie's points to Jacob's points?
What is 8:1?
100
Mr. Rabbitinahat was taking his SAT and one of the questions were ten eights equals N over ten. He's helping you study and shows you this problem. What is the answer?
What is 12.5?
100
Mickey drives a car that can go at speeds of 240 miles per 4 hours. How many miles can his car go per hour?
What is 60 mph?
100
If Richard has a number of sandwiches and Jacob eats 10 of them, what is the expression to show how many sandwiches there are now?
What is X-10?
100
Tom makes Pizza for a living. Every 5 hours, he can make 50 pizzas. At this rate, how many pizzas can he make per hour?
What is 10 pizzas per hour, or 1 hour over(/) 10 pizzas?
200
If Jaquesha has 300 wigs, and Lacweneesha has 50 wigs, what is the ratio of Lacweneesha's wigs to Jaquesha wigs?
What is 6:1?
200
What does Y equal in this scenario? seven-fifths equals Y-thirds?
What is 4.2?
200
John can drink 4 gallons of water every 8 days. How many gallons can he drink in 1 day?
What is .5 gallons per day?
200
Jacob took three tests and wants to average their scores. His test scores are 100, 97, and 95. If he had only these three numbers, what would his average percentile be?
What is 97 and one-third percent?
200
It takes 1 hour (60 minutes) for 5 people to make 5 wax molds. How many minutes would it take for 6 people to make 6 wax molds?
What is 72 minutes (1 hour 12 minutes)per 6 molds?
300
Jacob bought 10 toys for his cat Nora, and Nora already had 2 toys. Jacob put all of her toys in her bed and saw that 2 toys were worn out. What is the Ratio of The total amout of toys to the old toys?
What is 4:1?
300
What does X equal in this scenario? nine-sixths equals X over ten
What is 15?
300
Carl likes to eat a lot and gains a consistent 60 pounds a year. How many pounds does he gain per month?
What is 5 pounds per month?
300
Lariel walked 40 miles to Wendy's because she lives out-of-state. How many inches does she walk from her house to Wendy's? (Hint: there are 5,280 feet in a mile, and 12 inches in a foot!)
What is 2,534,400 inches?
300
Richard can eat 7 hot dogs in 10 minutes. How many hot dogs can he eat in 30 minutes?
What is 21 hot dogs per half hour?
400
Guppy rode on Chuggington to Dora's 6th birthday party, He bought her 10 barbie dolls, and Booboo Jackson bought Dora 5 barbie dolls, what is the ratio of the amount of Barbie dolls Guppy bought to the amount of Barbie dolls Booboo Jackson bought.
What is 2:1?
400
What does R equal in this scenario? seven over R equals eight- sevenths
What is 6.12?
400
Joanna drinks 4 liters of soda every 2 weeks. How many liters does she drink per day? Round to the nearest hundredth.
What is .3 liters a day?
400
Tony the Tiger, Captian Crunch, and Toucan Sam went to court on aggravated assault of Lucky the Leprechaun. These beloved mascots were found guilty, and altogether need to pay $25,000.00 for bail. How much does each mascot pay? Round your answer to the nearest tenth.
What is $8,333.30?
400
Lisa can make 40 pies in 8 hours. How many pies can Lisa make in 10 hours?
What is 50 pies per 10 hours?
500
Fantasia went on a blind date with Ezra Fitz, She ate 8 tacos, and Ezra ate 12 tacos, what is the ratio of the amount of tacos Ezra ate to what Fantasia ate?
What is 1.5:1?
500
What does D equal in this scenario? four-ninths equals D minus three over six
What is 17/18
500
Anne is buying gumballs for her party.She buys 10 pounds of gumballs for $45.00. What is the price of 1 pound of gumballs?
What is $4.50?
500
Carl has 7 bottles of bleach, and Mr. Zigzag has 3 bottles of bleach. How many bottles of bleach do they have altogether?
What is 10 bottles of bleach?
500
Adler eats 10 pounds of kibble every 30 days. How much kibble does he eat in one week (7 days)?
What is 21 pounds of kibble per weeks?