There are 15 girls and 20 boys in the Photography club. Write the ratio of girls to boys.
What is 15/20 or 3/4?
100
2/5 = 4/x
What is 10?
100
350 miles in 5 hours
What is 70 mph?
100
30/20
What is 3/2?
100
$15 for 10 pounds of potatoes
What is 1.50 per pound?
200
Mr. Jones has 20 pumpkins and 12 watermelons in his garden. Write the ratio of watermelons to pumpkins.
What is 12/20 or 3/5?
200
2/3 = x/27
What is 18?
200
drive 325 miles and use 13 gallons of gas
What is 25 mpg?
200
35/49
What is 5/7?
200
$1.20 for 8 oranges
What is $0.15 per orange?
300
Ms. Jester has 25 pairs of boots and 75 pairs of high heels. Write a ratio of her boots to her high heels.
What is 1/3?
300
5/55 = x/88
What is 8?
300
The electrician charged $224 for 7 hours of work.
What is $32 per hour?
300
45/90
What is 1/2?
300
If 3 pounds of pears are $2.97, find the cost of 5 pounds of pears.
What is $4.95?
400
Twenty math students scored 80% or more on the quiz, and four math students scored below 80%. Write the ratio of students who scored 80% or more to the students who scored below 80%.
What is 5/1?
400
15/25 = 3/x
What is 5?
400
On a map, the distance between two cities is 12 cm and the actual distance between the two cities is 60 km. Find the scale for the map.
What is 1 cm = 5 km?
400
8/24
What is 1/3?
400
If juice boxes cost $3.55 for a 12-pack, find the cost of each juice box.
What is $0.44 per juice box?
500
During the 2008 Olympics in China, the United States won 36 gold medals, 38 silver medals, and 36 bronze medals. Write the ratio of silver medals to the total number of medals.
What is 38/110?
500
4/16 = x/100
What is 25?
500
Ann's plant grew 7 inches in 3 days. Find the number of days it should take her plant to grow 28 inches.
What is 12 days?
500
48/84
What is 4/7?
500
Food Lion has a dozen cookies for $3.00.
Publix has eight cookies for $2.25.
Find the better buy for cookies. Give the unit price as evidence.
What is $.25 per cookie at Food Lion?
(Publix charges $.28 per cookie.)