Unit Rates
Ratios/Proportions
Equivalent Fractions
Word Problems
Miscellaneous
100
24:6
4:1
100
3:4 = 6:_____
8
100
Give me a fraction that is equivalent to 3/4
6/8 9/12 12/16 15/20
100
If I have 5 blue cars and 9 red cars, what is the ratio of red cars to blue cars??
9:5 9 to 5 9/5
100
It takes 10 people to pull a 50 ton bus. How many people would it take to pull a 100 ton bus
20 people
200
80:40 has a unit rate of ___:_____
2:1
200
Which ratio is proportional to 3:4?
12:20 6:9 12:16 20:30
200
What is 9/54 simplified, or reduced to it's lowest terms?
1/6
200
Jack bought 4 boxes of Cocoa Puffs. He spent a total of $16. If Jack bought 9 boxes of the same cereal, how much would he spend?
4 boxes/$16 = 1 box/$4 9 boxes x $4 per box = $36
200
12 for $96. What is the unit rate?
1/$8
300
Which is the unit rate for 72 balls in 24 cans?
3 balls per can
300
Which ratio is the same as 6 to 4? 4:6 12 :8 18:16 3:1
12:8
300
Put the two sets of equivalent fractions together. 1/2 3/9 4/20 6/18 18/36
1/2 18/36 3/9 6/18
300
If I have 12 apples, 9 oranges and 11 grapefruit. What is the ratio of oranges to total fruit?
9:32
300
Using the formula Distance = Rate x Time, how many miles have I traveled if I went 25 mph for 6 hours?
150 miles
400
What is the unit rate for 42 bricks laid in 2 hours?
42:2 = 21:1 21 bricks laid every 1 hour
400
$48 for 4 tickets. How much do 2 tickets cost?
$24
400
To reduce 18/24 to it's lowest terms, what is the GCF to divide the numerator and denominator by? What is 18/24 simplified?
GCF = 6 18/24 = 3/4
400
Jill earns $45 for 9 hours of work babysitting? At this rate, how much would she earn in 6 hours of babysitting?
$30
400
The school has 550 students, 30 teachers, and 10 administrators. what is the ratio of: administrators to teachers ______:________ teachers to students ______:________ administration to students _____:______
10:30 or 1:3 administrators to teachers 30:550 teachers to students 10:550 or 1:55 administrators to students
500
If Manny runs 2 miles in 20 minutes, how many miles per hour can he run?
6 miles
500
10:2 = _____:1 = 60:_____
5 12
500
What is an equivalent fraction for 150/300
1/2 15/30 300/600
500
Sox eats a total of 3 lbs of cat food in one week. At this rate, how many pounds would she eat in 1 year?
156 lbs
500
If Laura has 3 balls of yarn to make 15 scarves, how many scarves can she make with 15 balls of yarn?
225 scarves