Having the same value
ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios
equivalent
Write this as a ratio. 3 ounces of peanuts, 6 ounces cranberries, 2 ounces almonds, 2 ounces raisins
What is the ratio of ounces of peanuts to ounces of almonds?
3:2
3/2
3 to 2
How much would ONE class cost (unit rate)?
Cost $90
Number of classes- 5
90/5=
$18 per class
5 miles in 3 hours. How far will she go in 9 hours at this rate?
(Hint: write up and down as a fraction, set equal, cross multiply then divide)
5 miles /3 hours = __/ 9 hours
15 miles
What type of fish is Nemo?
Clownfish
related to one another (equivalent)
ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios
proporortional
3 red, 5 yellow, 24 green. Write as a ratio.
What is the ratio of red to the total amount?
3:32
3/32
3 to 32
How much would ONE class cost (unit rate)?
Cost $120
Number of classes- 8
120/8=
$15 per class
$12 for 48 cans. How much would it cost per 12 cans?
Set up as a ratio and set equal to one another (cross mulitply then divide)
OR do unit rate, figure out how much per one can it cost and multiply that answer by the 12 cans.
.25 cents per one can
$3 dollars per 12 cans
What was the name of the horse in Disney's Tangled?
a comparison of two quantities by division
(Examples: fraction, symbol :, words, "to")
ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios
ratio
Fill in the graph
Cups of Sour cream: 1, 2, 3, 4
Cups of Milk: 4, 8, __, 16
12
Write an inequality < > =
10/6 compared to 9/6
10/6 > 9/6
because 10>9
Set up as equivalent ratios (cross multiply then divide)
$77
In what country did the 1st Starbucks open that was not in the United States?
China, Indonesia, Brazil, Japan
Japan
Ratios that name the same comparison
ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios
equivalent ratios
Fill in the table.
Chips: 2, 4, ___, 20
Water: 3, 6, 18, 30
(hint: find unit rate (per one)
3/2=1.5 ; multiply 1.5 by each of the top pieces
12
Write an inequality < > =
3/4 and 20/24
(hint: find common denominator)
3/4 < 20/24
Common denominator is 24
18/24 < 20/24
Which is the better value of price per person?
7 for $54.25
12 for $94.80
(Unit rate: divide then compare which is cheaper)
54.25/7= $7.75 per person
94.80/12= $7.90 per person
7 for 54.25 is the better deal
Originally, Amazon only sold what items?
shoes, clothes, books, toys
books
A rate in which the second quantity in the comparison is ONE unit (per one)
ratio, equivalent, unit rate, proportional, equivalent ratios
unit rate
Fill in the table
Nights: 2, 3, 4
Cost: 210, 315, ____
Find unit rate (per one); how much would it cost for one night then multiply by that number.
420
Write an inequality < > =
4/5 compared to 24/30
(hint: find common denominator)
4/5 = 24/30
common denominator is 30
24/30 = 24/30
If it is 324 meters, how tall is the scale model in cm?
Set up equivalent ratio (cross multiply then divide)
108 cm
What do Koala's eat?
Eucalyptus Leaves