Equivalent Ratios
Conversions
Unit Rates
1

Write 2 Equivalent Ratios for 3:9

Variety
1

4 miles=____feet

21,120 feet

1

$3.20 for 8 apples

$0.40/apple

2

Complete the table

2.5        11.25


2

Javier needs to fill an aquarium with 9 liters of water. He has already put in 2,500 mL. How many liters does he still need?

6.5L

2

40 in of snow fell over 8 days. What is the unit rate of snow per day?

5in/day

3

Flour: 15

Water: 13.5     22.5

Baking Soda: 1.2     2.16     2.4

3

40 decameters=____meters

400 meters

3
At Yoshira's Market, 5 pounds of potatoes costs $10. At Luna's Market, 14 pounds of potatoes cost $35. Which market has a better deal?

Yoshira's Market