Ratios
Unit Rates
Better/Best Buy
Unit Rates with Fractions
Vocabulary
100

There are 10 blue trucks and 5 red trucks.  Write the ratio for blue trucks to red trucks. (Make sure to put your ratio in simplest form.) What does your ratio mean?

What is 2 to 1? For every 2 blue trucks, there is 1 red truck.

100

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  Find the price per candy bar.

What is $1.50 per candy bar?

100

True or False:  In order to determine the better/best buy, find the unit rate of each option.  The option with the highest unit rate is the better/best buy.

What is false?

100

An athlete can swim 1/2 mile every 1/3 of an hour. Calculate the unit rate of the athlete for one hour.

What is 3/2 or 1 1/2 miles per hour?

100

A ratio can be written in 3 ways.  Name one way a ratio can be written.

What is using a colon, as a fraction, or using the word to?

200

There are 10 blue trucks and 5 red trucks.  Write the ratio for red trucks to blue trucks. (Make sure to put your ratio in simplest form). What does your ratio mean?

What is 1 to 2, and for every 1 red truck, there are 2 blue trucks?

200

The Upward Football League has 156 players on 12 teams.  Find the unit rates of players for each team.

What is 13 players per team?

200

Determine the "better buy".  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?

What is a 20 ounce can for $3?

200

It takes a turtle 3 ¼ hours to walk 1 ½ miles. Find how many hours does it take to walk two miles.

What is 13/3 hours per mile or 4 1/3 hours per mile?

200

A ______ is a comparison of two quantities by division.

What is ratio?
300

There are 10 blue trucks and 5 red trucks.  Write the ratio for blue trucks to total trucks. (Make sure to put your ratio in simplest form). What does your ratio mean?

What is 2 to 3? For every 2 blue trucks, there are 3 total trucks.

300

Find the unit rate.


18 orders in 3 days = ________ orders per day

What is 6 orders per day?

300

True or False:  Finding unit rates are useful when comparing prices.

What is true?

300

Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. Calculate how long it takes her to bike one mile.

What is 3/40 of an hour per mile?

300

A _______ is a ratio that compares two unlike quantities.

What is a rate?

400

There are 10 blue trucks and 5 red trucks.  Write the ratio for total trucks to red trucks. (Make sure to put your ratio in simplest form). What does your ratio mean?

What is 3 to 1? For every 3 total trucks, there is 1 red truck.

400

Four pounds of bananas cost $6.  Find the cost per pound of bananas.

What is $1.50 per banana?

400

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Identify the option that is the best buy.

What is the 20 lbs for $23.44?

400

A novelist can write 2 ¼ pages in 3/5 of an hour. Find her speed in pages per hour.

What is 15/4 pages per hour or 3 3/4 pages per hour?

400

Two ratios that are equal to each other are called _________  __________. (two words)

What are equivalent ratios?

500

True or false:  15 to 5 and 45 to 15 are equivalent ratios.

What is true?

500

Justin can type 408 words in 4 minutes. Calculate how many words can he type per minute.

What is 102 words per minute?

500

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen

What is $52.16 for 8 dozen?

500


What is 17/22 gallons per lawn?

500

The rate for one unit of a given quantity is called the ______  ______ (two words).  It is found by dividing the first quantity by the second quantity.

What is unit rate?