There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?
4:5
Skylah can choose 3 apple pies for $9 or 6 apple pies for $19. Which is the better deal?
3 Apple pies
If Cheyenne drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
25 miles per hour.
A comparison of two numbers.
Ratio
Ryan has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?
5:3
A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 7 hours?
133 windows
Jhase bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6.00
a ratio comparing two different units
Rate
The ratio of catfish to trout in Aaron's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?
600
There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?
110 slices of bread
If Caylee bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
$0.35
a rate where one value is equal to one
Unit Rate
In Karmen's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Karmen's math class?
5:4
Tristian sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Tristian sell in 5 days?
115 more bottles of water
Brooklyn bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50
two ratios that can be divided or multiplied to the same number
Equivalent Ratios
If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12 chairs
Justin pays $178 every 4 months for guitar lessons. At this rate, how much will Justin pay for 3 years of guitar lessons?
$1602 for 3 years of lessons
Aubree bought a box of 20 large pretzels for $4.40. What is the price per pretzel?
$0.22
What is the definition of percentage?
Per 100
Out of 100
For every 100