Ratios (SIMPLIFY)
Rates
Unit Rate
Equivalent Ratios
Vocabulary
100

There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?

4:5

100

Kasen can choose 3 apple pies for $9 or 6 apple pies for $19. Which is the better deal?

3 Apple pies


100

If Shaniya drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).

What is 25 miles per hour.

100
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
No; since the unit rates $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.
100

A comparison of two numbers.

Ratio

200

Raine has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?

What is 5:3

200

A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 7 hours?

133 windows

200

Triumph bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt? 

$6.00

200
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
200

a ratio comparing two different units

Rate

300

The ratio of catfish to trout in Jinise's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?

600

300

There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?

110 slices of bread

300

If Zion bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?

What is $0.35

300
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
300

a rate where one value is equal to one

Unit Rate

400

In Nyla's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Nyla's math class?

5:4

400

Frank sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Frank sell in 5 days?

115 more bottles of water

400

Zyon bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?

$2.50

400
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
400

two ratios that can be divided or multiplied to the same number

Equivalent Ratios

500

If the ratio of tables to chairs in a room is 4:12, and there are 18 tables. How many chairs are there?

72 chairs

500

Jada pays $120 every 3 months for guitar lessons. At this rate, how much will Jada pay for 3 years of guitar lessons?

$1,440 for 3 years of lessons

500

Aubrey bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?

$0.22

500

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6

No the ratios are not equivalent.

500

A fraction that contains a 1 in the numerator is called a _____________.

Unit Fraction