There are 16 girls to 20 boys. What is the ratio ?
4:5
Kasen can choose 3 apple pies for $9 or 6 apple pies for $19. Which is the better deal?
3 Apple pies
If Shaniya drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25 miles per hour.
Is the first two ordered pairs were (3, 1) and (6, 2). What would be the third ordered pair?
Raine has 25 red M&Ms and 15 green M&Ms, what is the ratio of red to green?
What is 5:3
A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 6 hours?
114 windows
Triumph bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt?
$6.00
This is when two ratios can be multiplied or divided by the same number. What are these called?
equivalent ratios
The ratio of catfish to trout in Jinise's pond is 1 to 3. If there are 200 catfish in the pond, how many trout are there?
600
There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?
110 slices of bread
If Zion bought 10 bags of hot cheetos for $3.50, then how much does 1 bag cost?
What is $0.35
Caleb bought 6 packs of pencils for $12. How much would 9 packs cost?
$18
In Nyla's math class, there are 12 boys and 15 girls. What is the ratio of girls to boys in Nyla's math class?
5:4
Frank sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Frank sell in 5 days?
115 more bottles of water
Zyon bought a 5-pound can of peanuts for $12.50. What is the unit price?
$2.50
A rabbit runs 35 miles per hour. Select the animals that run at a faster unit rate per hour than the rabbit. Mark all that apply.
● Reindeer: 100 miles in 2 hours
● Ostrich: 80 miles in 2 hours
● Zebra: 90 miles in 3 hours
● Squirrel: 36 miles in 3 hours
Reindeer
Ostrich
If the ratio of chairs to desk in a room is 2:3, and there are 18 desks. How many chairs are there?
12 chairs
Jada pays $178 every 4 months for guitar lessons. At this rate, how much will Jada pay for 3 years of guitar lessons?
$1602 for 3 years of lessons
Aubrey bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?
$0.22
Every 4 hours the doctors see 8 patients. How many patients does the doctor see after 11 hours?
23 plus patients