77 apples to 121 oranges
7:11
A car travels 70 miles in 1.6 hours. What is the average speed of the car?
43.75 miles per hour
2 cookies for $0.40 or 3 cookies for $0.55.
3 cookies for 18 cents per cookie
6 feet = _________ inches
72 inches
A comparison of two like things in the form of a fraction is called a ___________.
Ratio
48 angel ornaments to 12 star ornaments
4:1
Patty used 30 bananas to make 12 loaves of banana bread. How many bananas per loaf did she need?
2.5 bananas per loaf
Jif peanut butter ($6.97 for 40 ounces) or Skippy peanut butter ($2.98 for 16.3 ounces)
Jif at 17 cents per ounces
7 gallons = ____________ quarts.
28 quarts
A comparison of 2 different things is called a _______.
Rate
To make my pizzas, I used 39 pepperonis and 24 olives. What was the ratio of olives to pepperonis.
8:13
The Christmas tree farm had a great day selling 128 trees in the 8 hours that they were open. What was their rate selling trees?
16 trees per hour
4 tires for $385 or 2 tires for $175
2 tires for $87.50 per tire
6,700 = ___________ meters.
67
Ratios should be _______________. Rates should be _____________.
simplified, divided
The outdoor furniture company has 144 chairs and 18 tables to an event. What is the ratio of tables to chairs?
1:8
I used 15.5 gallons to drive 438 miles before I had to stop and refill my tank. What was my gas mileage (miles per gallon)?
28.26 miles per gallon
Cleaners A that cost $325 for 3 hours of work or Cleaners B that cost $185 for 1.5 hours of work.
Cleaners A cost $108.33 per hour
72 inches = ___________ yards.
2 yards
In a ratio, the units are _______. In a rate, the units are ______________.
dropped; always included with "per" in between
Harry Potter's bedroom ceiling under the stairs is 140 cm high at its lowest point. Dudley Dursley's bedroom ceiling is 2.4 meters high. What is the ratio of Harry's bedroom's height to Dudley's bedroom's height?
7:12
Tarek ate a bag of 83 M&M's in 5.5 minutes. Yvonne ate a bag of 22 chips in 1.8 minutes. Who was eating their food the fastest?
Tarek ate about 15 pieces of candy a minute
$12.50 for 2 dozen large eggs or $3.25 for 6 large eggs
2 dozen eggs at 52 cents per egg
88 cups = ____________ quarts.
22 quarts
When you find a rate with a denominator of 1, this is called a _______ rate.
Unit