Convert Customary Units
Rates
Unit Rate
Equivalent Ratios
Bonus Section
1000

3 miles = ____ ft

2 miles X 5,280 ft /1 mile  = 

 15840 MILES

              



1000

Kasen can choose 3 apple pies for $9 or 6 apple pies for $19. Which is the better deal?

3 Apple pies


1000

If Shaniya drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).

What is 25 miles per hour.

1000
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 bagels; $9 for 24 bagels
No; since the unit rates $0.50/1 bagel and $0.38/1 bagel, are not the same, the rates are not equivalent.
1000

Fill in the unit rate



1000

The hippo at the zoo weighs 1.5 tons.  How many pounds does the hippo weigh?

1.5 tons X 2,000 lb/1 ton = 

3,000 lbs

1000

Frank sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Frank sell in 5 days?

115 more bottles of water

1000

Leo reads 13 pages in 1/3 hour. How many pages will he read in 1 hour?


39

1000
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
1000

June and Janna are making cupcakes for a party.  June can make 8 cupcakes in 10 minutes.  Eli can make 10 cupcakes in 12 minutes.  If they each make 40, who will finish first.  

June will finish in 32 seconds, Janna in 33.3 seconds

1000

3 gal = ________qt

3 gal X 4 qt/ 1 gal =

12 quarts

1000

Doug has 5 hours to make an on-time delivery 273 miles away.  Doug drives at a constant speed of 55 miles per hour.  Will Doug make the delivery by the deadline? Explain

55 miles   =   275 miles

1 hour      =   5 hours

YES with 2 miles to spare

1000

Marie has 8 hours to write a 45 page chapter for her book.  Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour.  Will Marie complete the chapter in time? Explain

4 pages =      32 hours

1 hours   =     8 hours

so NO, she will be short 13 pages

1000
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
1000

A box of cereal states that there are 90 Calories in a 3/4 cup serving.  How many Calories are there in 4 cups of the cereal?

1 cup = 120

4 cups = 480

1000

4 oz = _________lb

4 oz X 1 lb/16 oz = 

1/4 LB

1000

There are 176 slices of bread in 8 loaves. Using the same rate, how many slices of bread are in 5 loaves?

110 slices of bread

1000

Which is the better value?

$5.00 for 4 mangoes

$6.00 for 5 mangoes


What is $6 for 5 mangoes

Unit rate $1.25 vs $1.20

1000
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
1000

Jed is baking shortbread for the bake sale.  The recipe calls for 1 1/4 cups of flour and 1/2 stick of butter.  How many cups of flour will Jed need if he uses 3 sticks of butter?

1 stick= 2.5 cups

3 sticks = 7.5 cups

1000

144 inches = _______ yd

144 inches X 1 yd/36 inches 

4 YARDS

1000

A window washer cleans 38 windows in 2 hours. At this rate, how many windows will she clean in 6 hours?

114 windows

1000

Triumph bought a package of three T-shirts for $18.00 What is the unit price per T-shirt? 

$6.00

1000
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
1000

Which has the lowest unit rate:

12 can s for $10.56

16 cans for $13.50

20 cans for $17.20


16 cans for $13.60