Ratios
Rates and Unit Rates
Speed/Distance/Time
Word Problems
Misc.
100

There are 10 girls and 14 boys in a class, what is the ratio of girls to boys? Write the ratio in simplest form 3 different ways.

What is 5 to 7, 5:7 5/7

100

If Sammy could read 140 words in a minutes, how many could she read in 3 minutes?

What is 420 words in 3 minutes.

100

Gwen rode her bike for 7 hours at a speed of 16 miles per hour. How far did Gwen ride her bike?

What is 112 miles

100

How many pens per minute could a machine make if it made 160 in 40 minutes?

What is 4 pens

100

Write a sentence explaining what the ratio of 3 tomatoes to 1 cucumber means.

What is for every 3 tomatoes there is 1 cucumber.

200

If there are 6 green apples and 14 red apples, what is the ratio of red apples to total apples? Write the ratio three different ways and in simplest form.

What is 7 to 10, 7:10, 7/10

200

A pack of Hot Wheels cost $3.20. How much would 3 packs of cars cost?

What is $9.60

200

The circus came to town and their train covered 140 miles in 4 hours. What was the train's average speed?

What is 35 mph

200

For the first dozen $4.00 For each additional dozen or half dozen $2.25 How much would it cost Becky to buy 6.5 dozens.

What is 16.38

200

Write a sentence explaining what the ratio means of rock music to total music on an iPod when it is 2 to 7.

What is for every 2 rock songs there are 7 songs on the iPod

300

Write the equivalent ratio for 144 : 84 in simplest form

What is 12 :7

300

How much per pound would a tray of cheese cost if the tray cost $5.58 for 3 pounds?

What is $1.86

300
Franky threw his Frisbee a total distance of 120 yards and it stayed in the air for 5 seconds. What was the average speed of the Frisbee?
What is 24 yards per second
300

For the first mile $3.00 For every additional mile or part of a mile $1.25 How much would it cost Jeff to ride in the taxi for 4.5 miles?

What is $7.38

300

Write a sentence explaining what the ratio of 4 boys to 3 girls means.

What is for every 4 boys there are 3 girls.

400

Simplify the ratio 48:18 [Write the ratio in simplest form]

What is 8:3

400

A pack of batteries cost $2.44. How much would 4 packs of batteries cost?

What is $9.76

400

A car was going 60 miles per hour and they drove for 3 hours. What is the distance the car traveled?

What is 180 miles

400

If it takes 15.3 meters of ribbon to wrap 9 presents, then how much ribbon will you need for 44 presents?

What is 74.8 meters

400

You can buy one of the following : Battery A (6 for $4.26), Battery B (10 for $8.00) Battery C (9 for $5.40). Which is a better buy ?

What is Battery (C because it is the cheapest per battery ==> only $0.6)

500

There are 9 girls, 12 boys, and 3 teachers in a classroom, what is the ratio of students to adults? Write the ratio three different ways and in simplest form.

What is 7 to 1, 7:1, 7/1

500

A tray of meat costs $6.88 for 4 pounds. How many $ would you pay per pound?

What is $1.72

500

Bruce the dog ran at a constant rate of 20 feet per second. The dog ran 150 feet. How long did it take the dog to cover that distance?

What is 7.5 seconds.

500

If you use 6.37 meters of string for 7 balloons, then how much string will you need for 26 balloons?

What is 23.66 meters

500

You can buy one of the following : Soda A (8 pack for $5.68), Soda B (12 pack for $9.36) and Soda C (24 pack for $24.00). Which is a better buy?

What is Soda A is the better buy (you pay $0.71)