How Much for One?
Equivalent Ratios
Constant Speed
Comparing Rates
Word Problems
100

If Jen bought 5 tacos for $10. How much does each taco cost?

What is $2.

100

Is the ratio 2:3 equivalent or not equivalent to 14:21?

What is equivalent.

100

A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed. What is the speed of the scooter in feet per second? 

What is 15 feet per second. 

100

Bill is selling lemonade for $1.50 a cup. Maya is selling her lemonade cups for 3 for $4. Which is the better deal?

What is Maya's 3 for $4 deal because at Bill's rate it would cost $4.50 for 3 cups of lemonade. 

100

Last month, there were 4 sunny days for every rainy day. If there were 30 days in the month, how many days were rainy?

What is 6 rainy days. 

200

4 movie tickets cost $48. What is the cost per movie ticket?

What is $12.

200
Is 3:5:12 equivalent or not equivalent to 15:25:60?

What is equivalent. 

200

A cargo ship traveled 150 nautical miles in 6 hours at a constant speed. How far did the cargo ship travel in one hour?

What is 25 miles in 1 hour.

200

Jason's scooter travels at a rate of 30 feet per every 2 seconds. He competes against his sister Jill who's scooter travels at a rate of 55 feet per every 4 seconds. Who is traveling at a faster speed? Explain your reasoning.

Jason is traveling at a faster speed because he could travel 60 feet in 4 seconds. 

(other reasonings are acceptable - ask teacher)

200

To make air freshener, Lin mixes 2 drops of lemon oil with 1 ounce of water. Priya mixes 3 drops of lemon oil with 2 ounces of water.

Explain or show why Lin’s mixture has a stronger lemon scent.

Lin's mixture has a stronger cent because Priya uses less drops of lemon oil per ounce of water than Lin. When you reduce the ratios of 3:2 you get 1.5:1 which is less that Lin's ratio of 2:1. 

(other reasonings are acceptable - ask teacher)

300

If 3 pounds of cherries cost $7.50. How much is the cost of one pound of cherries?

What is $2.50.

300

Is 20:25 equivalent or not equivalent to 2:2.5?

What is equivalent. 

300

A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles. What is the plane's speed in miles per hour?

What is 560 miles per hour. 

300

Flower shop A is selling rose stems 5 for $11. Flower shop B is selling rose stems 6 for $13. Is each store selling the rose stems at the same rate? Explain your reasoning. 

No they are not selling rose stems at the same rate because 30 rose stems cost $66 for shop A but at shop b 30 rose stems cost $65. 

(other reasonings are acceptable - ask teacher)

300

At the kennel, the ratio of cats to dogs is 4:5. There are 27 animals in all. How many dogs are at the kennel?

What is 15 dogs.