In an orchestra, there are 42 woodwind players to 56 brass players. What is the ratio of woodwinds to brass written as a fraction in simplest form?
3/4
100
What is a unit rate?
It has a denominator of 1, it is when you find per 1 of a quantity.
100
How can I determine if two ratios are equivalent?
Set up a proportion and if their cross products equal each other they are equivalent.
Find their unit rates and see if they are equal
Find a common factor and divide or multiply each numerator and denominator by it.
100
A china shop receives a shipment of 125 dishes in 5 boxes. At this rate, how many dishes will it receive in 15 boxes?
375 dishes
200
The least number that is a multiple of two or more whole numbers.
What is the Least Common Multiple
200
Refer to the data below.
Lemon=30 trees
Lime= 14 trees
Orange=12 trees
What is the ratio of Orange trees to total number of trees?
12/56 or 3/14
200
What is the unit rate of 350 kilometers in 5 hours?
70 kilometers per 1 hour.
200
Zion read the first 60 pages of a book in 3 days. He read the last 90 pages in 6 days. Are these reading rates equivalent?
No they are not equivalent.
200
There are 207 students in the 9 classes at East Middle School. At this rate, how many students are in 6 classes?
138 students
300
What is the LCM of 6 and 9?
18
300
In a certain area, there are 35 houses to 55 businesses. Write the ratio of houses to businesses as a fraction in simplest form. Then explain its meaning.
7 houses to 11 businesses
300
What is the unit rate for $80 for 16 tickets?
$5 per ticket
300
Are these rates equivalent?
3 free throws made of 7 attempts
9 free throws made of 14 attempts
Not equivalent
300
A sewing club used 48 feet of fabric to make 8 blankets. At this rate, how many blankets can be made from 12 YARDS of fabric?
6 blankets
400
What is the GCF of 21, 35 and 49?
7
400
On his fruit stand, Mr. Roberts has 13 papayas, 23 star fruits, 35 mangos and 19 strawberries. What is the ratio of the number of mangos to the total number of pieces of fruit?
35/89
400
It took Jaivin 18 minutes to jog 4 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this rate?
4.5 minutes per lap
400
Are they equivalent?
$3 for 6 bagels
$9 for 24 bagels
Not equivalent
400
George found that he blinked 85 times in 15 MINUTES. At this rate, how many SECONDS passed during 51 blinks?
540 seconds
500
A grocery store clerk has 16 oranges, 20 apples and 24 pears. The clerk needs to put an equal number of apples, oranges and pears into each basket. What is the greatest number of baskets that can be made so that no fruit is left
4 baskets
500
What are the three ways a ratio can be written and what is a ratio?
A ratio is a way to compare two numbers
It can be written as a fraction, with the word "to" and with a colon.
500
Kennedy can type 120 words in 3 minutes. How many words can she type in 1 minute at this rate?
40 words per minute
500
Are they equivalent?
12 minutes to drive 30 laps
48 minutes to drive 120 laps
Yes, they are equivalent.
500
Nick can read 3 pages in 1 minute. Write the ordered pairs (number of minutes, number of pages read) for Nick reading 0, 1, 2 and 3 minutes.