There are 10 girls and 14 boys in a class, what is the ratio of girls to boys? Write the ratio in simplest form 3 different ways.
What is 5 to 7, 5:7 5/7
100
If Sammy could read 140 words in a minutes, then how much could she read if she read for 3 minutes?
What is 420 words in 3 minutes.
100
Gwen rode her bike for 7 hours at a speed of 16 miles per hour. How far did Gwen ride her bike?
What is 112 miles
100
How many pens per minute could a machine make if they made 140 in 40 minutes?
What is 3.5 pens
100
Write a sentence explaining what the ratio of 3 tomatoes to 1 cucumber means.
What is for every 3 tomatoes there is 1 cucumber.
200
If there are 6 green apples and 14 red apples, what is the ratio of red apples to total apples? Write the ratio three different ways and in simplest form.
What is 7 to 10, 7:10, 7/10
200
A pack of Hot Wheels cost $3.20. How much would 3 packs of cars cost?
What is $9.60
200
The circus came to town and their train covered 140 miles in 4 hours. What was the train's speed?
What is 35 mph
200
Use the table below:
For the first dozen $4.00
For each additional dozen or half dozen $2.25
How much would it cost Becky to buy 6.5 dozens.
What is 16.38
200
Write a sentence explaining what the ratio means of rock music to total music on an iPod when it is 2 to 7.
What is For every 2 rock songs there are 7 songs on the iPod
300
Write the equivalent ratio for 112: 84
What is 4:3
300
How much per pound would a tray of cheese cost if the tray cost $5.58 for 3 pounds?
What is $1.86
300
Franky threw his Frisbee a total distance of 120 yards and it stayed in the air for 5 seconds. What was the average speed of the Frisbee?
What is 24 yards per second
300
Use the table below
For the first mile $3.00
For every additional mile or part of a mile $1.25
How much would it cost Jeff to ride in the taxi for 4.5 miles?
What is $7.38
300
Write a sentence explaining what the ratio means of 4 boys to 3 girls.
What is for every 4 boys there are 3 girls.
400
Simplify the ratio 48:18
What is 8:3
400
A pack of batteries cost $2.44. How much would 4 packs of batteries cost?
What is $9.76
400
A car was going 60 miles per hour and they drove for an hour. What is the distance the car traveled?
What is 60 miles
400
If it takes 15.3 meters of ribbon to wrap 9 presents, then how much ribbon will you need for 44 presents?
What is 74.8 meters
400
Which is a better buy for batteries? Why and by how much?
Battery A 6 for $4.26
Battery B 10 for $8.00
Battery C 6 for $5.44
What is Battery A because it is the cheapest per battery by $.09
500
There are 9 girls, 12 boys, and 3 teachers in a classroom, what is the ratio of students to adults? Write the ratio three different ways and in simplest form.
What is 7 to 1, 7:1, 7/1
500
How much per pound would a tray of meat cost if the tray cost $6.88 for 4 pounds?
What is $1.72
500
Bruce the dog ran 20 feet per second for 150 feet. How long did it take him to cover that distance?
What is 7.5 seconds.
500
If it takes 6.37 meters of string to use for the string on 7 balloons, then how much string will you need for 26 balloons?
What is 23.66 meters
500
What is a better buy for soda? Why and by how much?
Soda A 6 pack for $4.26
Soda B 12 pack for $9.40
Soda C 24 pack for $24.00
What is Soda A is the better buy because it is the cheapest per soda by $.07.