Which ratio is equivalent to 12:30?
A. 3:10
B. 4:6
C. 2:6
D. 2:5
D. 2:5
A scooter traveled 2 miles in 10 minutes. At this rate, it would travel ________ miles in 40 minutes.
8 miles
In a mixture of pancake batter the ratio of cups of milk to cups of pancake mix is 1:3. If you only needed half of a batch, how much milk and pancake mix would be needed?
0.5 cups of milk and 1.5 cups of pancake mix
A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
$0.60 per cookie
Food Lion is selling candy bars 4 for $3. What is the cost per candy bar at Food Lion?
$0.75 per candy bar
Nicole stapled 14 packets in 3 minutes. At this rate, it will taker her ______ minutes to staple 35 packets.
7.5 minutes
Fill in the table
3, 6, 9, 12, 15
Sophia read 50 pages in 40 minutes. She reads at a constant rate. How many pages can Sophia read per minute?
1.25 pages per minute
If 1 inch is equivalent to 2.54 centimeters, how many centimeters are in 4 inches?
10.16 cm
Identify the unit price for 244 Jolly Ranchers for $34.42. Round to the nearest cent.
$0.14 per jolly rancher
At the local grocery store 4 pounds of shrimp costs $11.80. At this rate what is the cost of 7 pounds of shrimp?
A. $82.60
B. $20.65
C. $18.80
D. $2.95
B. $20.65
Eli bought 4 pounds of grapes for $3.96. How much would he pay if he bought 7 pounds of grapes at the same rate?
$6.93 for 7 pounds of grapes
Addison gets paid 30 dollars for 10 hours of work. What are the unit ratios to represent this situation?
She makes $3 for one hour of work
It takes her 0.33 hours to make $1
Angelina spent $13.86 on 7 gallons of gasoline. At this rate, how much would 10 gallons of gasoline cost?
$19.80 for 10 gallons
David found chips for sale at two stores. At Store A, the chips were 6 bags for $4. At store B, the chips were $6 for 4 bags. Reagan said the unit rate was 1:1.5.
A. Which store did he find the unit rate for?
B. What does the 1.5 represent?
A. Store B
B. $1.50 for one bag of chips
Drake is buying cookies for a party. At store A, he can buy 5 bags of cookies for $4.00. At Store B, he can buy 8 bags for $6.80. Which store has the better rate per bag?
A. Store A
B. Store B
C. They cost the same
D. There is not enough information
Store A has the better rate per bag ($0.80/bag)
Kasey is mixing black and white paint to make a shade of gray for her living room. The ratio of cups of black to cups of white is 2 to 3. If she needs a total of 40 cups of gray paint, how many cups of black will she need? How many cups of white will she need?
She will need 16 cups of black paint and 24 cups of white paint
Bryson is filling gallon jugs with lemonade. He is mixing 15 quarts of water and 7 quarts of lemon juice. How many gallons can he fill?
(4 quarts = 1 gallon)
5.5 gallons
Isaac runs 5 laps around the track in 8 minutes.
A. How many laps per minute did he run?
B. How many minutes per lap did he run?
C. If Isaac runs 12 laps at the same rate, how long will it take?
A. 0.625 laps/min
B. 1.6 mins/lap
C. 19.2 minutes to run 12 laps
Brea can run 7 laps around the track in 15 minutes. Chloe can run 12 laps in 25 minutes. Who runs at a faster pace (minutes per lap)?
A. Brea
B. Chloe
C. They run at the same pace
B. Chloe