Select Correct Ratios
At this rate
Number Lines
Ratio Tables
Part : Part : Whole
100

Which are equivalent to 2 : 3?

A.) 6 : 8

B.) 6 : 9

C.) 10 : 15

B.) 6 : 9 is three groups of 2 : 3


C.) 10 : 15 is five groups of 2 : 3

100

3 movie tickets cost $30. At this rate, what is the cost per ticket?

The cost per ticket is $10

100

Setup your number lines and solve for this question:

At this rate, how many bags of rice can you buy for $12?

https://docs.google.com/document/d/1mP0_-Qo4igSciOxtmCbEYdiflhgaZxkofOXkRb-JG2o/edit?tab=t.0

8 bags of rice

100

If you can buy 12 bagels for $5, how many bagels can you buy for $50?


Set up a ratio table to show your reasoning.

You can buy 120 bagels for $50

100

A bag has 40 marbles. Some are red and the rest are blue. 


If there are 19 red for every 1 blue, how many blue marbles are there in the whole bag?

There are 2 blue marbles.

200

Which are equivalent to 4 : 7?

A.) 16 : 28

B.) 28 : 49

C.) 2 : 5

A.) 16 : 28 is four groups of 4 : 7

B.) 28 : 49 is seven groups of 28 : 49

200

1 banana costs $0.50

At this rate, how much do 5 bananas cost?

5 bananas cost $2.50

200

https://docs.google.com/document/d/1KT_zUEAzpI_DgEyBUPPoHQZvc2OXo_bVHlLnSn6DUgY/edit?tab=t.0

Setup your double number lines and solve for this problem:

How many meters did train B go in 1 second?

Train B traveled 25 meters in 1 second.

200

5 cups of flour : 2 teaspoons of vanilla is 1 batch of cookies.

How many batches of cookies does the second row of numbers represent? Write the ratio for it with the appropriate labels!

15 cups of flour : 6 teaspoons of vanilla is 3 batches
200

A bag has 40 marbles. Some are red and the rest are blue. 


If there are 19 red for every 1 blue, how many red marbles are there in the whole bag?

There are 38 red marbles in the whole bag.

300

Which are equivalent to 10 : 12?

A.) 5 : 6

B.) 20 : 20

C.) 50 : 60

A.) Is 1/2 group of 10 : 12 

C.) 50 : 60 is five groups of 10 : 15

300

3 ice cream cones cost $18

At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

2 ice cream cones cost $12

300

Complete a double number line diagram showing 1, 2, 3, 4, and 5 batches of cookies for the recipe 5 cups flour : 5 tsp vanilla

2 : 5

4 : 10

6 : 15

8 : 20

10 : 25

300

Mr. Nee rides his bike 120 meters in 20 seconds. At this rate, how far does he go in 4 seconds? How far does he go in 1 second?


Use a ratio table to show your reasoning.

Mr. Nee travels 24 meters in 4 seconds.


Mr. Nee travels 6 meters in 1 second.
300

To make orange water, Mrs. Basinski mixes 4 cups of yellow water and 6 cups of red water.

How much water is there in 1 batch of orange? 

How much water is there in 5 batches of orange?

There is 10 cups of water in 1 batch.

There is 50 cups of water in 5 batches.

400

Which are equivalent to 20 : 30

A.) 5 : 4

B.) 2 : 3

C.) 10 : 15

B.) 10: 15 is 1/10 group of 20 : 30

C.) 10 : 15 is 1/2 group of 20 : 30

400

If I drive 300 miles in 5 hours, what is my rate of speed (miles per 1 hour)?

60 miles per hour

400

https://docs.google.com/document/d/1ju1cxNIsKQfQ-HF-i9gofVFz9FgI0Bzy3kM92CppX1c/edit?tab=t.0

Use two sets of double number lines to find if Andre and Jada ran at the same rate of speed (find each unit rate)!

Andre ran 1 km in 7 1/2 minutes

Jada ran 1 km in 7 minutes

Jada ran the same distance in less time, so ran faster.

400

At the same rate of 12 bagels : $5, how much money would it cost to buy 78 bagels?


Use a ratio table to show your reasoning.

It would cost $32.50 for 78 bagels

400
We need 6 ounces of cheese and 3 ounces of sauce for 1 pizza. If we are going to use 108 ounces of ingredients, how many pizzas will that make?


If each person that shows up gets to eat 2 pizzas, how many people can show up?

We can make 12 pizzas.

We can feed 6 people total.

500

Which are equivalent to 44 : 48?

A.) 88 : 96

B.) 22 : 24

C.) 11 : 12

A.) 88 : 96 is two groups of 44 : 49

B.) 22 : 24 is 1/2 group of 44 : 48

C.)11 : 12 is 1/4 group of 44 : 48

500

If I drive 350 miles in 7 hours at a constant speed, how far could I drive in 2 hours at that same rate?

I could drive 100 miles at that speed in two hours