Write the ratio three to seven three different ways.
3/7, 3:7, 3 to 7
John has a ratio of 3 fish to 2 plants in his aquarium. He has 33 fish. How many plants does he have?
22 plants
10% of 50
5
Ten tangerines cost $1.60. How much do 5 tangerines cost?
$0.80
36 is what percent of 90?
40 percent
Tony spends $19.57 on gasoline after driving 103 miles. How much does he spend on gasoline per mile?
$0.19
Regina paid $26.32 for 12 candy bars. At this rate, how much would it cost Regina to buy 9 candy bars?
$19.74
120 is 30% of what?
400
Amera travels 434 miles to her aunt's house. If the trip takes 7 hours by train and it travels at a constant speed, how fast is the train going per hour?
62 miles per hour
If you pay $42,000 for 5 acres of land, how much would you pay for 2.5 acres at the same price per acre?
$24,000
An Olympic team won 20 medals. If 30% of the medals were gold, how many gold medals did they win?
6 gold medals
Of the ten members on a team, 2 are girls. What is the ratio of girls to boys?
2:8 or 1:4
Pops Cereal is sold in two boxes. 20 oz. sells for $3.28 and 14 oz. sells for $2.50. Which is the better buy?
$3.28 for 20 oz.
On the school basketball team, Jeremiah had 26 successful free throws out of a total of 40 attempted free throws. Jacob had 32 successful free throws out of a total of 45 attempted free throws. Who has the better free throw percentage and by how much?
Jacob has the better free throw percentage by 6%.
A plane travels 200 miles in 30 min. At this rate, how long, in hours and minutes, would it take for the plane to travel 900 miles?
2 hr 15 min.
A coconut tree has 12 coconuts on it. If 3 of the coconuts fell to the ground, what percent of the coconuts fell off?
25%